CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło HIPOLIT FACEBOOK
BIP Erasmus+ Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

Wyższa Szkoła Bankowa
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] decora (2 kB)
Dzieci są naszym najcenniejszym darem,a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły

Einstein


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Szkolenie EPAL
JAK POWSTAWAŁ MURAL W KLASIE HISTORYCZNEJ ...
Projekt KUCHNIA DACHL
PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI……..
Warsztaty z WSB
WIELKA GALA KONCERTOWA 20-LECIA TOWARZYSTWA IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO
WYNIKI PRAWYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W HIPOLICIE
Uczniowie z Hipolita na festynie: Stacja - Niepodległość
WYKŁAD MARKA REZLERA I JAROSŁAWA ŁUCZAKA „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE I KOMPANIA ŚREDZKA. BARWA I BROŃ W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM”
WYKŁAD HANNY SĘK „W NAZWACH ULIC HISTORIA ZAKLĘTA…… WIELKOPOLSCY SPOŁECZNICY”
Dzień Chłopaka w 2 TL
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W CKZiU
WYKŁAD PREZES BOŻENNY URBAŃSKIEJ „ Moje miasto. Fakty i historia nieznana”.
OBCHODY ROCZNICY WYDARZEŃ 17.09.1939 R.
WYKŁAD MARKA REZLERA O DRODZE POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŃ HONOROWYM KRWIODAWCĄ
Salon Maturzystów 2018OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 1918 r. O godzinie 10 w średzkiej Kolegiacie, rozpoczęła się msza św. za Ojczyznę, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik Jana Henryka Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski i przemówieniu burmistrza Środy Wlkp. Wojciecha Ziętkowskiego, nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów. W imieniu społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wiązankę złożyli uczniowie i nauczyciele. Podczas uroczystości obecny był również poczet sztandarowy naszej szkoły. Uczestnictwo w uroczystościach Święta Niepodległości stało się świetną okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu historii Polski i wyrażenia postawy patriotycznej.

/A. Kamińska/

Szkolenie EPAL

Uczniowie klasy III TL i III TLE (logistycy) uczestniczyli 23 października w dwu godzinnym szkoleniu z zakresu standardu palet EPAL. Szkolenie poprowadził pan Paweł Wojciechowski – pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju Polskiego Komitetu Narodowego EPAL. Każdy uczeń otrzyma imienny certyfikat wystawiony przez Polski Komitet Narodowy EPAL. Szkolenie bardzo zainteresowało uczniów. Okazuje się, że każdy ze spotkania wyniósł coś ważnego dla siebie. Oto tylko niektóre uczniowskie myśli na temat szkolenia:

  • Myślałem, że temat palet jest nudny. Pan Wojciechowski udowodnił, że jest inaczej. Prostym i zabawnym językiem przekazywał nam informacje o paletach. Szkoda, że spotkanie trwało tak krótko"
  • w ciekawy sposób bardzo wiele dowiedziałem się o paletach, ich rodzajach, wymiarach, budowie, fałszowaniu
  • Pan Wojciechowski mówił o paletach w taki sposób, że z przyjemnością się go słuchało."
  • Pan z wielkim poczuciem humoru mówił o paletach
  • Pan Wojciechowski z entuzjazmem opowiadał o paletach, szczególnie podobało mi się to, jak opowiadał o sposobach rozwiązywania problemów w pracy. Po spotkaniu wiem, że najważniejsza w życiu i pracy jest pasja"
  • W pamięci utkwiła mi myśl: pracownikami nie należy kierować wyłącznie zza biurka, trzeba być blisko nich i posiadać szereg różnych umiejętności"
  • zapamiętam słowa: jeżeli chcecie zacząć przygodę z logistyką, warto zacząć ją od pracy w magazynie i piąć się w górę. Logistyk to osoba, która nie może bać się pobrudzić"
  • Pasja prowadzącego sprawiła, że teraz zupełnie inaczej patrzę palety i w sklepie również im poświęcam swoją uwagę"
  • nie miałam pojęcia, że tak często podrabia się palety, nie zdawałam sobie sprawy z tego, że palety odgrywają tak dużą rolę w funkcjonowaniu każdej firmy,

/A.Ibron, E.Kubiak/

JAK POWSTAWAŁ MURAL W KLASIE HISTORYCZNEJ ...

Projekt: Jagoda Ferdynus
Wykonawcy: Jagoda Ferdynus,klasa 3TL
Karolina Andruszewska, klasa 2A
Maksymilian Samson, klasa 2TI

/A. Kamińska/

Projekt KUCHNIA DACHL

Dnia 31 października uczniowie grupy niemieckiej z klas 4TL oraz 4TG zrealizowali zadanie projektowe KUCHNIA DACHL. Uczniowie podzielili się na grupy, po omówieniu przepisów kuchni krajów niemieckojęzycznych zabrali się za gotowanie i pieczenie, aż w końcu przystąpiono do degustacji :-) Na talerzach zagościły niemieckie knedle z kiełbasą, austriacki strudel jabłkowy oraz szwajcarskie czekoladowe founde z owocami. Było pysznie!

/J. Wojciechowska-Kurka/

PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI……..

Dnia 29 października 2018 r. klasa 4 TSE wraz z nauczycielem historii, Agatą Kamińską oraz wieloletnim, emerytowanym już pracownikiem naszej szkoły Krzysztofem Szymańskim, udała się na średzki cmentarz, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Młodzież Hipolita zapaliła znicze na grobach dawnych dyrektorów naszej szkoły, nauczycieli i pracowników. Odwiedziła także kwaterę Powstańców Wielkopolskich oraz Polaków pomordowanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.

/A. Kamińska/

Warsztaty z WSB

Kolejny raz uczniowie klas maturalnych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach realizowanych przez WSB. Studentki Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu w poniedziałek 22 października przeprowadziły w naszej szkole zajęcia na temat: Bloger, vloger, influencer – zawód czy hobby? Coraz większe znaczenie w życiu i w biznesie ma obecność w Internecie. Blogosfera to przestrzeń, do której wchodzą nie tylko pasjonaci, ale także eksperci i firmy. Śledzą trendy, dzielą się wiedzą i opiniami, z którymi liczą się ich czytelnicy. Po warsztacie uczniowie będą wiedzieć, kim jest bloger, vloger, influencer, po co współcześnie zakłada się blogi, jak to robić skutecznie oraz jak zrobić pierwszy krok do własnego bloga czy vloga. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tych zajęciach.

/J.Tomczyk-Wojciechowska/

WIELKA GALA KONCERTOWA 20-LECIA TOWARZYSTWA IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO

W związku z 20-tą rocznicą istnienia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i 150-tą rocznicą śmierci Hipolita Cegielskiego, została zorganizowana Wielka Gala Koncertowa, na którą zaproszona została społeczność naszej szkoły. Wspaniałego koncertu w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu wysłuchał Pan Dyrektor Marek Kostka wraz z nauczycielami Arletą Karbowiak i Agatą Kamińską oraz uczniami klasy 2THG Kingą Komisarek, Dawidem Radziejewskim i Filipem Walczakiem.
Podczas wieczoru wysłuchano m.in. : Wielki Polonez Es-dur op. 22 i „Życzenie” F. Chopina; Aria Lukrecji z opery „Beatrix Cenci”; Polonez K. Ogińskiego „ Pożegnanie Ojczyzny”; Walc z Serenady na smyczki op. 2 M. Karłowicza. Na zakończenie koncertu rozbrzmiała światowa premiera Hymnu 20-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego: Pieśń „ Labor Omnia Vincit”. Artyści, którzy przenieśli słuchaczy w świat muzyki to: Orkiestra Kameralna „ Poznańskie Smyczki” pod batutą Jacka Pawełczaka, Chór Męski Arion CK Zamek, studenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz zaproszeni goście. Galę Koncertową poprowadził Dominik Górny.

/A. Kamińska/

WYNIKI PRAWYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W HIPOLICIE

W dniu 17.10.2018 uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wzięli udział w prawyborach samorządowych, oddając głosy na kandydatów na Burmistrza Miasta Środa Wielkopolska. Oto wyniki:

Imię i nazwisko kandydata Ilość oddanych głosów na kandydata % ilość zdobytych głosów
(w przybliżeniu)
Wojciech Maciej Ziętkowski 374 65
Piotr Marek Mieloch 112 20
Mateusz Czaplicki 77 13
Głosy nieważne 10 2

/A. Kamińska/

Uczniowie z Hipolita na festynie: Stacja - Niepodległość

5 października br. , w ramach projektu: Wolność. Godność. Niepodległość, dziedziniec Średzkiego Ośrodka Kultury stał się areną patriotycznej manifestacji polskości, by w ten sposób chwalebnie podkreślony został jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Organizatorzy – społeczność CKZiU im. Hipolita Cegielskiego oraz Ośrodek Kultury im . Józefa Piłsudskiego – zaprosili na festyn : Droga do Niepodległej młodzież ze średzkich szkół.
Zaproszenie przyjęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych, Zespołu Szkół Akademickich, Szkoły Podstawowej nr2, Szkoły Podstawowej nr 3, harcerze z Hufca Środa Wielkopolska i wzięli udział w miejskiej grze terenowej o charakterze historycznym: Śladami Powstania Wielkopolskiego oraz w biegu: Dla Niepodległej.
Współpracę z organizatorami, w realizacji w/w zadań, podjęli: Komenda Powiatowa Policji w Środzie Wlkp., Biblioteka Publiczna Miejska im. R.W. Berwińskiego, Straż Miejska oraz Galeria Miejska.
Imprezę otworzył dyrektor CKZiU – pan M. Kostka, który podkreślił , że wzorem ojców Niepodległości- Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego, młodzież ze średzkich szkół kultywować winna tradycje narodowowyzwoleńcze i zaprosił do wspólnego świętowania radosnego Jubileuszu.
W samo południe rozbrzmiały dźwięki powstańczych pieśni, przeplatane słowem , w widowisku : Droga do Niepodległej. Blasku przedstawieniu przydał występ harcerzy z Hufca Środa Wielkopolska. Tuż po występie nastąpiło rozstrzygnięcie stopnia realizacji zadań w grze miejskiej. W sportowej rywalizacji I miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 3, II miejsce przypadło w udziale ZSR a III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr2.
W biegu dla Niepodległej wszyscy uczestnicy okazali się zwycięzcami, choć niekwestionowanymi liderami zostali Bartosz Włodarczak i Jakub Bartkowiak z 2 TEK.
Po tej duchowej uczcie przyszła pora na strawę dla ciała- uczniowie z Centrum serwowali grochówkę, wielowarzywną zupę-krem oraz przepyszne ciasteczka- dzieło rąk uczniów z Technikum Gastronomicznego.
To był udany dzień, w blasku biało-czerwonej.

/Organizatorzy/

WYKŁAD MARKA REZLERA I JAROSŁAWA ŁUCZAKA „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE I KOMPANIA ŚREDZKA. BARWA I BROŃ W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM”

10 października br. uczestniczyliśmy w ostatnim już wykładzie historycznym, zorganizowanym przez Impresariat Artystyczny art be or not to be. Prelegenci w ciekawy sposób zaznajomili zebranych słuchaczy z okolicznościami wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń średzkich. Dr Marek Rezler podkreślił m. inn. rolę księdza Mieczysława Meissnera i rodziny Milewskich w organizacji powstania w naszym mieście. Natomiast mgr Jarosław Łuczak zaprezentował słuchaczom barwę i broń powstańczą. Niespełna dwugodzinny wykład, przybliżył szczególnie młodym słuchaczom, dzieje naszego miasta w okresie kształtowania się niepodległego państwa polskiego oraz wkład mieszkańców Środy w wydarzenia powstańcze w stolicy Wielkopolski.

/A. Kamińska/

WYKŁAD HANNY SĘK „ W NAZWACH ULIC HISTORIA ZAKLĘTA…… WIELKOPOLSCY SPOŁECZNICY”

Kolejny wykład w ramach projektu „ Murale polskiej niepodległości” już za nami. Tym razem, 4 października br. przeniosła nas w świat historii, wiceprezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego i dawna wicedyrektor „Hipolita” Hanna Sęk. Uczestnicy spotkania przenieśli się w czasy XIX- wiecznej Środy i Wielkopolski, zaznajamiając się z życiem i działalnością organiczników, którzy są patronami ulic w naszym mieście. Prelegentka w pasjonujący sposób, zaprezentowała dzieje Dezyderego Chłapowskiego, Karola Marcinkowskiego, Emilii Szczanieckiej, Maksymiliana Jackowskiego, Ewarysta Estkowskiego i Augustyna Szamarzewskiego

/A. Kamińska/

Dzień Chłopaka w 2 TL

Dziewczyny z klasy TL postanowiły uczcić święto kolegów z klasy i z okazji “Dnia Chłopaka” wybrać się całą klasą na pizzę. Integrowanie się klasy to nie jedyny z celów wspólnego wypadu. Podczas spotkania uczniowie wraz z wychowawcą omawiali plany wspólnej wycieczki, która zaplanowana została na wiosnę 2019 roku.

/J. Pohl/

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W CKZiU

Dnia 26 września 2018r. nauczyciele języków obcych z CKZiU zorganizowali obchody EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH w naszej szkole.
Z tej okazji uczniowie klas pierwszych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Niemiec, Rosji, Anglii i Francji rozwiązując quiz, a także posłuchać muzyki podczas dużej przerwy w wykonaniu wokalistów z tych państw.
Klasy starsze natomiast czytały literaturę w oryginale (w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim) oraz słuchały audiobooków w danym języku.
Na kolejnych zajęciach wykonane zostały projekty związane z przeczytanymi utworami. Klasa 3TI i 3 TLE zagłębiły się w utwory Szekspira czytając i słuchając fragmentów biografii tego pisarza, następnie wykonali projekty dlaczego warto czytać i dlaczego warto czytać w oryginale. Niektórzy natomiast wybrali przygotowanie projektu okładki wybranego przez siebie utworu Szekspira („Makbeta”, „Hamleta” czy „Romeo i Julię”). Natomiast kl. 4 TG zapoznała się z twórczością Lwa Tołstoja oraz jednym z jego największych utworów „Anną Kareniną”. Uczennice wykonały plakat przedstawiający bohaterów tej znanej na całym świecie powieści rosyjskiego pisarza. Uczniowie kl. 4 TI czytali „Forresta Gumpa”.

Taki dzień to szansa poszerzenia wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, a także promowanie różnorodności kulturowej. EDJ zachęca młodych i starszych do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy jak również stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

/L. Kasprzak, K.Napierała/

WYKŁAD PREZES BOŻENNY URBAŃSKIEJ „ Moje miasto. Fakty i historia nieznana”.

W miniony czwartek tj. 27 września 2018 r. odbył się wykład Bożenny Urbańskiej dotyczący historii Środy, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami historii. Spotkanie przygotowane zostało przez średzki Impresariat ART be, w ramach projektu „ Murale polskiej niepodległości”.
Licznie przybyli słuchacze, zostali zapoznani przez prezes Bożennę Urbańską z początkami Środy. W ujęciu chronologicznym ukazała ona, jak miasto zmieniało się począwszy od wieków średnich, przez czasy nowożytne, aż po współczesność. Wiele uwagi autorka wykładu poświęciła kwestii lokacji miasta w XIV wieku, wskazując jaki wpływ wydarzenie to, wywarło na dalsze losy Środy. Kolejnym punktem rozważań były sejmiki ziemskie, które odbywały się od 1496 r. w Kolegiacie, dla województw poznańskiego i kaliskiego, przyczyniając się do intensywnego rozwoju naszego miasta.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, że pierwszym kościołem w Środzie, był kościół pod wezwaniem św. Idziego, natomiast w okresie największego rozkwitu miasta było ich sześć. Kres świetności Środy przyniosły natomiast najazdy szwedzkie w 1655 i 1703 r., które doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Ze 161 domów, po potopie szwedzkim zostało tylko 51.
Odwołując się do historii XIX i XX wieku, Bożenna Urbańska przedstawiła mieszkańców miasta według wyznania; obok dominujących w Środzie katolików mieszkali protestanci, Żydzi, prawosławni i grekokatolicy. Zapoznała także słuchaczy z danymi statystycznymi dotyczącymi liczby domów od roku 1600 (161 domów), aż po rok 1939 (699 domów). Przybyli na wykład goście mogli obejrzeć film, który przedstawił dzieje Środy i zmiany jakie w niej zachodziły na przestrzeni wieków.
Na zakończenie spotkania można było wykazać się wiedzą o naszym mieście. Zadaniem dla zebranych było usytuowanie: Budziaków, Wielandowa, Kipy, Abisynii 1 i 2, Korboli i wielu innych. Spotkanie uzmysłowiło młodym ludziom, jak wiele ciekawych rzeczy, mogą jeszcze dowiedzieć się na temat miasta, w którym żyją, a wykład okazał się świetną lekcją historii regionalnej.

/A. Kamińska/

OBCHODY ROCZNICY WYDARZEŃ 17.09.1939 R.

17 września 1939 r. na tzw. łąkach kijewskich pod Środą rozstrzelano 21 mieszkańców naszego miasta i innych miejscowości Wielkopolski.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń 17 września 2018 r. zorganizowana została przez Średzkie Bractwo Kurkowe uroczystość , w której licznie wzięli udział również uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. wraz z nauczycielami.
Obchody 79 rocznicy rozstrzelania Obywateli Ziemi Średzkiej przez niemieckiego okupanta rozpoczęły się o godzinie 19.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem w Kijewie i przy Cukrowni, po czym nastąpił przemarsz wszystkich uczestników na Stary Rynek, gdzie odczytany został przez prowadzącego uroczystości Zbigniewa Strugarka Apel Poległych, po czym zostały złożone przez delegacje wiązanki kwiatów pod tablicą straceń przy gmachu Sądu.
Wydarzeniem wieńczącym uroczystości było ślubowanie uczniów klasy pierwszej uczęszczających na zajęcia z zakresu wiedzy policyjnej.
Uczestnictwo młodzieży i pocztu sztandarowego naszej szkoły w tych uroczystościach, było wyrazem hołdu oddanego zamordowanym Polakom i dobrą lekcją historii odwołującą się do okresu II wojny światowej.

/A. Kamińska/

WYKŁAD MARKA REZLERA O DRODZE POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI

13 września 2018 r. młodzież naszej szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami historii, wzięła udział w pasjonującym wykładzie dr Marka Rezlera „ Polska niepodległość. Wysiłek narodu czy…. szczęśliwy przypadek?”.
Spotkanie z historykiem odbyło się w Restauracji Wiedeńska a zorganizowane zostało przez Impresariat Artystyczny art be or not to be, w ramach projektu sfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ Niepodległa”.
Uczestnicy wykładu zostali zapoznani zarówno z okolicznościami odzyskania niepodległości, jak też z drogą, która do tego wydarzenia doprowadziła. Wiele uwagi Marek Rezler poświęcił różnicom w podejściu do kwestii niepodległości w poszczególnych zaborach, ukazując konspirację i spiski w zaborze rosyjskim, pracę organiczną w zaborze pruskim i lojalizm konserwatystów galicyjskich. Uświadomił słuchaczom, jakim ciężarem dla odradzającej się Polski była spuścizna pozaborowa. Snując rozważania o niepodległym państwie polskim nie zapomniał o jego bohaterach dzięki, którym wolność stała się faktem. J. Piłsudski, R. Dmowski, W. Witos, I. J. Paderewski, I. Daszyński….. Co ważne, Marek Rezler historię ojczystą ukazał młodym ludziom na tle wydarzeń europejskich i światowych, podkreślając, że każdy naród ma prawo do tożsamości i własnego bytu państwowego. Wykład , w którym uczestniczyli uczniowie Hipolita to wspaniała lekcja patriotyzmu i szacunku wobec innych.
Swoje rozważania historyk zawarł w publikacji „ Polska niepodległość 1918”. Wydawnictwo Poznańskie. Poznań 2018. Zapraszamy do lektury.

/A. Kamińska/

ZOSTAŃ HONOROWYM KRWIODAWCĄ

PODZIEL SIĘ SOBĄ 26 września 2018 (środa) w godzinach 8:30 - 13:00 - ZOSTAŃ HONOROWYM KRWIODAWCĄ

W środę 26 września dzięki pomocy p. Bogusławy Deiksler Prezes średzkiego PCK do naszej szkoły ponownie zawita Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Tego dnia każdy pełnoletni uczeń będzie mógł podzielić się sobą i podarować potrzebującym najcenniejszy dar życia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY <3

Wszystkich chętnych pełnoletnich uczniów prosimy o kontakt.

Informacje o tym jak zostać krwiodawcą znajdziecie na stronie RCKiK w Poznaniu:

https://www.rckik.poznan.pl/zostan-dawca

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

https://www.rckik.poznan.pl/mity-i-pytania

/S.Kawicki / E.Kubiak/

Salon Maturzystów 2018

Tegoroczni maturzyści 10 września br. wzięli udział w Salonie Maturzystów 2018 organizowanym przez Perspektywy. Uczestniczyli w spotkaniach, na których wysłuchali ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat Matury 2019. Ponadto zapoznali się z ofertą szkół wyższych i zasadami rekrutacji. Maturzyści do końca września muszą złożyć deklaracje maturalne, dlatego poznanie wymagań rekrutacyjnych wyższych uczelni na pewno pomoże im w wyborze kierunku studiów.

/B. Kuropka/

trwa inicjalizacja, prosze czekac...http://www.znajdzpromocje.pl/