CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło HIPOLIT FACEBOOK
BIP Erasmus+ Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

Wyższa Szkoła Bankowa
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] decora (2 kB)
Dzieci są naszym najcenniejszym darem,a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły

Einstein
Wykład i warsztaty z dziennikarzem w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu
Wizyta w Szreniawie i Luboniu - Żabikowie
Jak nie zachwyca, skoro zachwyca?!, czyli Gombrowicz w Gnieźnie
Linowe wspinaczki klas 2 TL i 1 TEb
Informatycy na wystawach: POGROMCY ENIGMY i Makieta dawnego Poznania
ŚLADAMI MICKIEWICZA PO WIELKOPOLSCE
AGRO SHOW w Bednarach
Anioły zemsty, czyli Dywizjon 303 na angielskim niebie

2TL oraz 3LOP na wykładzie i warsztatach z dziennikarzem w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu

5 listopada br. dwie klasy z naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z dziennikarzem radiowym Sławomirem Bajewem. Prelegent jest dziennikarzem, prezenterem radiowym i telewizyjnym. Związany z Regionalną Rozgłośnią Polskiego Radia w Poznaniu (przez 25 lat znaną pod nazwą Radio Merkury). Pracuje w Telewizji Polskiej (TVP 1, TVP2 oraz RTL7). Często pracuje jako lektor na festiwalach filmowych.

Wykład oraz warsztaty w których uczestniczyli nasi uczniowie dotyczył umiejętności wystąpień publicznych. Dziennikarz przekazał nam własne doświadczenie w tej dziedzinie. Pokazywał w jaki sposób przygotować się do wystąpienia, w jaki sposób mówić, żeby nas słuchano oraz jak wpłynąć na emisję własnego głosu.

Będąc w okolicy Placu Wielkopolskiego udaliśmy się również pod pomnik Powstańców Wielkopolskich aby upamiętnić zbliżające się święto odzyskania niepodległości przez Polskę.

GALERIA

/J. Pohl, B, Kuropka, M. Szymurska/

Wizyta w Szreniawie i Luboniu - Żabikowie

Każdy Wielkopolanin powinien choć raz odwiedzić Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Mimo, iż większość ekspozycji związana jest z życiem na wsi lub historią produkcji żywności, to muzeum posiada bogata ofertę zajęć poświęconych zasłużonym Wielkopolanom. Wśród proponowanych spotkań znaleźć można warsztaty poświęcone Hipolitowi Cegielskiemu „Od belfra do przemysłowca”.

W takiej nietypowej lekcji 2 października 2018 wzięła udział klasa 3A wraz z opiekunkami. Po wysłuchaniu prelekcji i obejrzeniu prezentacji, uczniowie otrzymali karty pracy i pod okiem prowadzących zajęcia rozpoznawali maszyny sprowadzane przez H. Cegielskiego oraz produkowane w zakładach lokomobile.

Korzystając z okazji w drodze powrotnej, grupa zatrzymała się w Muzeum Martyrologii w Luboniu – Żabikowie. To szczególne miejsce, naznaczone krwią zamordowanych tam więźniów w czasie II wojny światowej. Wizyta w Muzeum rozpoczęła się od obejrzenia zarejestrowanych wspomnień osób, które przeżyły pobyt w obozie. Następnie uczestnicy wycieczki, zwiedzając ekspozycję, wysłuchali wykładu „Wyniszczenie przez pracę”.

GALERIA

/E. Karaśkiewicz/

Jak nie zachwyca, skoro zachwyca?!, czyli Gombrowicz w Gnieźnie

Zachwyca i to bardzo! Przedstawienie „Ferdydurke” na deskach gnieźnieńskiego teatru nie zawiodło naszych oczekiwań. Powieść Gombrowicza stanowiła z pewnością nie lada wyzwanie, ale zarówno reżyser, jak i aktorzy udźwignęli ciężar, jaki wzięli na swoje barki i oczarowali publiczność znakomitym, dynamicznym, energetyzującym spektaklem.

Wspaniali młodzi aktorzy zachwycili doskonałym warsztatem, przykuwając uwagę widzów do ostatniej minuty. Dzieło naszego awangardowego powieściopisarza nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, tym bardziej słowa wielkiego uznania należą się reżyserowi Piotrowi Ratajczakowi, który zrobił ukłon w stronę młodego współczesnego widza i zaserwował mu półtorej godziny świetnej i co ważne, ambitnej rozrywki.

„Gęba, pupa i łydka” krążyły po scenie niczym magiczne fluidy, odsłaniając formy, w których funkcjonowało współczesne Gombrowiczowi pokolenie i w których funkcjonujemy my. Toteż z gębami zadowolonymi, zrelaksowanymi i uśmiechniętymi od ucha do ucha uczniowie klasy 4 TSE i 4 TL wrócili do szarej, bardzo normalnej rzeczywistości.

/A. Bartkowiak/

Linowe wspinaczki klas 2 TL i 1 TEb

26 września klasy 2TL oraz 1TEb z opiekunami (p.Justyną Pohl, p.Karoliną Napierałą, p.Kariną Józefiak oraz p.Anetą Nowicką) spędziły dzień w Parku Linowym „Pyrlandia” na poznańskiej Malcie.

Celem wyprawy było przejście wyznaczonych tras oraz zjazd tyrolką, czyli rozpiętą na wysokości 9 metrów liną. Większość z nas zdecydowała się na trasę średnią, ale znaleźli się też śmiałkowie, którym niestraszne były odważne przejścia trasą wysoką (wśród nich były również dziewczyny).

Dzień w „Pyralandii” upłynął nam szybko i przyjemnie. Mimo początkowych obaw i lęku, wszyscy doskonale poradziliśmy sobie z własnymi słabościami i chętnie powtórzylibyśmy taki „wspinaczkowy wypad”.

GALERIA

/J. Pohl/

Informatycy na wystawach: POGROMCY ENIGMY i Makieta dawnego Poznania

25 września br. uczniowie klasy 4 technikum informatycznego wraz z opiekunami p. Arletą Karbowiak i p. Wojciechem Karolczakiem poznawali tajemnicę Enigmy i jej Pogromców. Uczestnicząc w zajęciach w szyfrokontenerze poznali najważniejsze informacje z historii kodowania i szyfrowania, dowiedzieli się, jak działała maszyna szyfrująca Enigma oraz jaki udział w złamaniu jej kodów mieli Polacy. Mogli także wcielić się w rolę szyfrantów i łamaczy szyfrów.

Następnie w podziemiach klasztoru o.o. Franciszkanów uczestnicy wycieczki na ponad 50 m2 zobaczyli Poznań w miniaturze. Obejrzeli też widowisko światła, dźwięku, efektów specjalnych poznając historię miasta Poznania.

GALERIA

/A. Karbowiak/

Śladami Mickiewicza po Wielkopolsce

Śladami Mickiewicza po Wielkopolsce podążali 26 września 2018 uczniowie klasy 3TL wraz z opiekunkami. Rozpoczęli oczywiście od wizyty w Muzeum Adama Mickiewicza w śmiełowie. Uczestnicząc w warsztatach Wątki Wielkopolskie w „Panu Tadeuszu” poznali szczegóły wizyty wieszcza w Wielkopolsce w latach 1831/1832 m.in.: wizyty w kolejnych dworach szlacheckich, pobyt w Poznaniu, starania o uwolnienie brata. Czytając wybrane fragmenty epopei doszukiwali się w poznanych w czasie zajęć osobach pierwowzorów postaci literackich np. Kalikst i Ksawery Bojanowscy- Asesor i Rejent, Józef Grabowski- Sędzia. Zwiedzając pałac uczniowie mieli również okazję poczuć klimat epoki, usłyszeli o zwyczaju parzenia kawy, dowiedzieli się czym były i jaką rolę pełniły sztambuchy, poznać codzienność mieszkańców XIX – wiecznego dworu wielkopolskiego.

Drugim ciekawym miejscem był skansen filmowy Soplicowo w Cichowie. Tu jednak nie poemat a film w reżyserii Andrzeja Wajdy „stał się” motywem przewodnim. Pan Marek Pinkowski wprowadził wszystkich w zawiłe arkana tworzenia scenografii filmowej, barwnie opowiadał jak powstawały niektóre sceny, choćby ta, w której Telimenę „atakują” mrówki. Zaciekawieni tym wątkiem uczestnicy wycieczki zaczęli pytać o pozostałe w zagrodzie zwierzęta – również te, być może, przygotowywane do kolejnych ról. Najwięcej emocji dostarczyło wszystkim spotkanie z jastrzębiami oraz pierwsze próby sokolnicze.

Pełni wrażeń choć nieco zmarznięci bezpiecznie wróciliśmy do domów.

GALERIA

/L. Kasprzak/

AGRO SHOW w Bednarach

Dnia 21 września 2018 uczniowie klasy 3TLE oraz 3TI wraz z opiekunami wybrali się na AGRO SHOW w Bednarach koło Pobiedzisk. Jak co roku wystawa przyciągnęła pasjonatów nowinek w branży rolniczej ale również logistycznej i informatycznej.

Uczniowie klasy 3TI uczestniczyli w prelekcji na temat wykorzystania najnowszych technologii informatycznych w oprogramowaniach nowoczesnych maszyn rolniczych do precyzyjnego siewu i oprysku roślin. Po części teoretycznej nasi informatycy sami mogli spróbować swoich sił na komputerach firmy AMAZONE.

W tym czasie uczniowie z klasy logistyczno-ekonomicznej udali się na poszukiwania najdroższych maszyn prezentowanych na wystawie oraz zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami logistycznymi wykorzystywanymi w rolnictwie.

GALERIA

/J. Wojciechowska-Kurka/

Anioły zemsty, czyli Dywizjon 303 na angielskim niebie

O prawdziwej uczcie kinomana mogli mówić uczniowie klasy ITEa, którzy obejrzeli 13 września dwie ,pełne rozmachu i emocjonujących, podniebnych walk superprodukcje opowiadające historię legendarnych polskich pilotów, z Dywizjonu 303, dzielnie broniących Wielką Brytanię przed nalotami Luftwaffe.

W filmie D. Blai’a 303. Bitwa o Anglię, historię pilotów poznajemy z punktu widzenia Jana Zumbacha, zaś w polskiej produkcji, opartej na książce A. Fiedlera, postacią czołową jest dowódca Dywizjonu 303- Witold Urbanowicz, grany przez Piotra Adamczyka.

Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski i Antoni Królikowski , oddają w pełni bohaterstwo oficerów, których odwagę przewyższał jedynie patriotyzm.

My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy-zwykł mawiać Urbanowicz.

Polski film kończy się podziękowaniem składanym polskim żołnierzom przez króla Jerzego i cytatem W. Churchilla podkreślającym polski heroizm w walce.

/M. Chojnacka,B. Gierczyńska, M. Półrolniczak/

trwa inicjalizacja, prosze czekac...http://www.znajdzpromocje.pl/