Klasa 2tl na trzydniowej wycieczce w Krakowie

W dniach 15-17 kwietnia br. miała miejsce wycieczka klasy 2TL do Krakowa. W trakcie wyjazdu uczniowie wraz z opiekunami Justyną Pohl, Karoliną Napierałą oraz Beatą Gościniak mieli okazję zobaczyć wiele interesujących miejsc związanych z historią Krakowa a także kulturą i sztuką tego renesansowego miasta.

Pierwszego dnia pobytu w Krakowie mieliśmy okazję zobaczyć Wawel wraz z jego renesansowym dziedzińcem, wybudowanym na początku XVI wieku. Poza katedrą, w której podziwialiśmy Dzwon Zygmuntowski, odwiedziliśmy także groby królewskie oraz groby romantycznych poetów. Spacerem wokół murów obronnych i baszt dotarliśmy do rzeźby przedstawiającej Smoka Wawelskiego. Jeszcze tego samego dnia odwiedziliśmy Muzeum Pod Sukiennicami, w którym dzięki opowieściom przewodnika prześledziliśmy historię Krakowa.

Drugi dzień pobytu to wizyta w obozie Auschwitz-Birkenau. Była to wstrząsająca lekcja historii holocaustu, który miał miejsce podczas II wojny światowej. Prawie 3,5 godzinny spacer po Auschwitz a następnie po Birkenau pokazał, czym była i do czego doprowadziła zagłada Żydów.

Trzeci dzień wycieczki do Krakowa rozpoczęliśmy od wizyty w Collegium Maius i Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To najstarsza budowla akademicka w Polsce, której dzieje sięgają XV wieku. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, aby podziwiać jedyne w Polsce dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Zwiedziliśmy także wystawę prac Stanisława Wyspiańskiego oraz Witkacego.

Wizyta w Krakowie zakończyła się spacerem do Barbakanu oraz Bramy Floriańskiej a także Kościoła Mariackiego, w którym podziwialiśmy ołtarz Wita Stwosza.

GALERIA

/J.Pohl, K.Napierała, B.Gościniak/

 

Z WIZYTĄ W AMAZONIE

We wtorek 12 marca br. uczniowie z klasy 1 TLB mieli nie lada okazję odwiedzić magazyn amerykańskiej firmy handlowej AMAZON.

AMAZON zajmuje się handlem elektronicznym (e-handlem) B2C i prowadzi największy na świecie sklep internetowy. W Polsce amerykanie posiadają cztery swoje centra dystrybucji. Jedno z nich znajduje się stosunkowi niedaleko, bo w Sadach pod Poznaniem. Funkcjonuje ono od 2014 roku. Uczniowie wraz z opiekunami p. A. Ibron, E. Kubiak i K. Józefiak, w towarzystwie pani przewodnik, zobaczyli jak wygląda dzień pracy centrum. Zostali zaproszeni do strefy, w której podczas przerw w pracy, odpoczywają pracownicy, mający do dyspozycji Wi-Fi, książki i stół do piłkarzyków. Następnie przeszli do ogromnego magazynu. Tam zobaczyli, jak pracownicy, posługując się zaawansowanymi technologiami, tworzą innowacyjny system dostaw. Uczniowie byli zachwyceni mogąc przyjrzeć się współpracy człowieka i technologii. Na koniec każdy z uczestników otrzymał od AMAZONA drobny upominek.

GALERIA

/A. Ibron, K.Józefiak, E.Kubiak/

Z wizytą w firmie Beiersdorf i na lodowisku Malta

Dnia 22 lutego klasa 3TLE oraz część osób z klasy 2TEL (grupa logistyków) pod opieką p. Doroty Kuźniewskiej, p. Moniki Pawlickiej- Mądry i p. Romana Szkudlarka, zwiedziła fabrykę Beiersdorf w Poznaniu. Uczniowie podzieleni zostali na trzy grupy, ponieważ na teren zakładu wpuszczano tylko grupy liczące maksymalnie 10 osób. Przedstawicielka firmy oprowadzała nas po magazynie wysokiego składowania i naważalni oraz pokazała kilka charakterystycznych miejsc w fabryce. Mieliśmy okazję poznać też podstawowe dane statystyczne odnoszące się do zakładu, a umieszczone na specjalnej tablicy. Dla uczniów dużą atrakcją było z pewnością oglądanie pracowników fabryki przy pracy, czy wózków widłowych podczas jazdy.

Uczniowie, którzy w danej chwili nie zwiedzali fabryki mogli pod opieką nauczycieli, pojeździć na łyżwach na lodowisku Malta, a także udać się do galerii handlowej Malta.

Dzień pełen atrakcji, a kto wie, czy nawet nie jeden z tych dni, kiedy warto zastanowić się nad wyborem ścieżki kariery zawodowej po skończeniu szkoły?

GALERIA

 

/D. Kuźniewska/

 

Wycieczka do Lipska

Jak co roku o tej porze wyruszyliśmy do Niemiec. Uczniowie klas 4TL, 4TSE, 3TLE, 3TL, 2TLE oraz 2THG wraz z 4 opiekunami tym razem za cel obrali Lipsk.

Miasto zaskoczyło nas przepychem świątecznych ozdób i ilością ciekawych miejsc do zwiedzenia. Widzieliśmy Pomnik Bitwy Narodów, pomnik J.S.Bacha, ewangelickie kościoły Tomasza i Mikołaja, Ratusz, Starówkę oraz futurystyczny budynek uniwersytetu z 31 piętrowym wieżowcem biblioteki. Widok z tarasu widokowego na 120 metrach był imponujący…

Oczywiście był czas wolny, który większość z nas spędziła na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

GALERIA

/J. Wojciechowska/

Wycieczka do Bramy Poznania

29 listopada 2018r. klasy 1a oraz 3te wraz z opiekunkami wybrały się na wycieczkę do Poznania. Celem zwiedzania było pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, czyli Brama Poznania. Jest to miejsce, w którym przy pomocy nowych technologii opowaida się o początkach i rozwoju Poznania oraz Państwa Polskiego. Ekspozycja skupia się na dziejach Ostrowa Tumskiego jako kolebce wspólnoty mieszkańców Poznania. Ma ona charakter interaktywny, co szcególnie podoba się współczesnej młodzieży. Dzięki temu udało się połączyć przyjemne z pożytecznym.

GALERIA

/A. Leporowska, K. Hoffmann – Kulawik, K. Górecka/

 

Doskonała zabawa w Tropical Islands

14 grudnia 2018 grupa uczniów z klas 1TEa, 1Teb, 1 TLb, 2TEK oraz 3 TL wraz z opiekunami udała się do Tropical Islands pod Berlinem.

W tym egzotycznym miejscu spędziliśmy 10 godzin. W Strefie Tropikalnej bawiliśmy się i odpoczywaliśmy, korzystając ze zjeżdżalni, basenów i jacuzzi. Można było także wypoczywać spacerując wśród prawdziwych tropikalnych lasów z bardzo bogatą roślinnością, a nawet podziwiać egzotyczne ptaki.

Wielu z nas korzystało także ze Strefy Amazonia, która ulokowana jest na zewnątrz hali i obejmuje ogrzewane odkryte baseny wraz z wodospadami, dyszami i innymi wodnymi atrakcjami. Czas spędzony na Tropikalnej Wyspie był doskonałą okazją do relaksu, zabawy, aktywności fizycznej oraz integracji uczniów z różnych klas.

GALERIA

/I. Erenc, E. Szarzyńska, K. Napierała/

 

WIELKA HISTORIA W „NASZEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE”

Dnia 5 grudnia br. uczniowie klas 2a i 2b udali się na wycieczkę edukacyjną w miejsca nieodległe od naszego miasta, śladami ważnych dla historii i kultury naszego kraju postaci.

Zaczęliśmy podróż od Winnej Góry, wsi, która nierozerwalnie kojarzy się z osobą generała Jana Henryka Dąbrowskiego, naszego bohatera narodowego. Nie mogło więc nas zabraknąć w tym miejscu w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tu, w Winnej Górze żył i pracował generał Dąbrowski, który otrzymał w posiadanie dobra od Napoleona Bonapartego. Tutaj też został pochowany, w sarkofagu kaplicy grobowej Kościoła św. Michała Archanioła. W barokowej świątyni wysłuchaliśmy opowieści o życiu generała i jego rodziny uzupełnianej anegdotami, czasem zaskakującymi słuchaczy. Trudno było uwierzyć np., że bohater naszego hymnu narodowego nie dość dobrze władał językiem polskim! świadomi ogromnej roli, jaką odegrała postać generała Dąbrowskiego w naszej historii (o czym wspomina także Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”) wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej mając w sercach słowa hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła[…]”.

Następnie udaliśmy się do Miłosławia pod pomnik Juliusza Słowackiego, pierwszy pomnik poświęcony Słowackiemu na ziemiach polskich, ufundowany przez Józefa Kościelskiego i odsłonięty w 50-tą rocznicę śmierci poety. Dowiedzieliśmy się, że uroczystość odsłonięcia pomnika stała się wielką manifestacją narodową. Przybyło na nią około 300 osób z terenu 3 zaborów. Gościem honorowym był Henryk Sienkiewicz, który wygłosił słynne przemówienie pt. „Mowa polska”. Z dumą podkreślaliśmy, że to właśnie tu, w Miłosławiu, w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Słowackiego Henryk Sienkiewicz dostrzegł średziankę, Marię Radziejewską, dziennikarkę, która przybyła jako korespondentka czasopisma „Katolik”. Znajomość przerodziła się w romans, który nie trwał długo. Przed śmiercią Maria Radziejewska wyraziła życzenie, by pochować ją w rodzinnej Środzie Wlkp. Jej ciało spoczywa na średzkim cmentarzu.

U stóp pomnika, który udało się w czasach zaborów i brutalnych prześladowań Polaków postawić na prywatnej posesji Kościelskich wspomnieliśmy także o postawie H. Sienkiewicza, który w 1901r, a potem także, już jako uznany pisarz, laureat Nagrody Nobla, w 1906 roku opublikował 2 listy otwarte wyrażające ostry sprzeciw wobec brutalnej germanizacji i prześladowań dzieci wrzesińskich.

Prosto z Milosławia ruszyliśmy więc do Wrześni, do Regionalnego Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich. Mieści się ono w budynku, w którym funkcjonowała Katolicka Szkoła Ludowa w czasie zaboru. Obejrzeliśmy zabytki archeologiczne dotyczące historii Wrześni i okolicy w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Uwagę zwróciły też militaria, listy, fotografie, meble pochodzące z początku XX wieku, dokumenty dotyczące strajku. Największe wrażenie na uczniach Hipolita zrobiła jednak historyczna sala, izba klasowa z okresu strajku. Tu czas jakby zatrzymał się w miejscu. Główne miejsce zajmuje katedra dla nauczyciela, na pulpicie nadal leżą dzwonek i trzcinka do bicia. Równo poustawiane ławki szkolne wyposażone są w kałamaże i tabliczki, które zastąpiły później zeszyty. Przy oknie stoi drewniana tablica, liczydło, na ścianie wiszą mapy. Uczniowie naszej szkoły zasiedli w ławkach, by wysłuchać opowieści o życiu pod zaborami, o heroizmie dzieci wrzesińskich oraz mieli okazję obejrzeć krótki, pierwszy polski film fabularny z 1908 roku pt. „Pruska kultura”.

Pełni wrażeń i ubogaceni ruszyliśmy w drogę powrotną z postanowieniem – nie zapomnimy i nie pozwolimy zapomnieć!

GALERIA

/E. Nowaczyk/

 

Z wizytą w Szreniawie

O tym, że muzeum w Szreniawie skrywa wiele tajemnic przekonali się 27 listopada 2018 r. uczniowie klas 2C i 2TEL. Jednak mimo wspólnego wyjazdu ze szkoły każda z klas uczestniczyła w różnych zajęciach.

Uczniowie klasy 2C wraz z opiekunkami przyglądali się pracy konserwatora muzealnego, który tak jak oni musi znać się na mechanice, aby odpowiednio zadbać o zgromadzone w tej części muzeum eksponaty. Wśród maszyn i urządzeń najróżniejszego typu największe zainteresowanie wzbudziły nietypowe jak na Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego eksponaty: karoce i powozy czy śmigłowce i samoloty.

Klasa 2TEL uczestniczyła natomiast w warsztatach „Serce i dusza rodziny” , w czasie których uczniowie przyswoili wiadomości na temat życia tradycyjnej wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej z uwzględnieniem szczególnej roli matki – pani domu i gospodyni dworu. Opowieść o codziennych obowiązkach związanych z wychowywaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa została zaprezentowana w trakcie zwiedzania dworu państwa Glabiszów i zgromadzonych tam pamiątek. Na zakończenie warsztatów, podzieleni na grupy uczniowie, odpowiadali na pytania dotyczące przeczytanych tekstów z oryginalnych ówczesnych poradników dla pań. Dzięki temu dowiedzieli się choćby tego, czym jest „cukier z głowy”.

Zadowolone, pełne nowych wrażeń klasy wraz z opiekunkami bezpiecznie wróciły do szkoły.

GALERIA

/E. Karaśkiewicz/

 

Nie daj szansy AIDS – wycieczka przedmiotowa

Uczniowie I TLa wzięli udział w konferencji, zorganizowanej przez Powiatową Stację Epidemiologiczną i Starostwo Powiatowe, na temat: Co powinniśmy wiedzieć o HIV i AIDS. Zagrożenie dla zdrowego życia.

Wysłuchali wykładu psychoterapeuty, p. S. Wojtysiak, z Wielkopolskiego Ośrodka Psychoaktywnych Szkoleń – jak ustrzec się lub zminimalizować ryzyko zachorowania na AIDS.

Prelegentka dokonała definicji zdrowia wg WHO, dochodząc do wniosku, że HIV zaburza wszystkie obszary zdrowia. Rozważyła kolejne aspekty: HIV a funkcjonowanie społeczne, dane epidemiologiczne, czyli kto się zakaża?, nieświadome zakażenia i co chroni przed zakażeniem.

Nowe ujęcie problemu, jak dotąd nieuleczalnej choroby, zainteresowało uczniów.

GALERIA

/B. Gierczyńska – Wasłowicz/

 

Czwartki z żywnością tradycyjną

22 listopada br. klasa 1B brała udział w warsztatach kulinarnych w Szreniawie. Uczniowie zdecydowali się na warsztaty wędliniarskie i podczas nich zajęli się produkcją białej kiełbasy.

Warsztaty kulinarne to nowa propozycja zajęć warsztatowych, których celem jest promowanie tradycyjnej żywności regionalnej poprzez naukę wytwarzania produktów regionalnych. Warsztaty organizowane są wspólnie z producentami zrzeszonymi w Wielkopolskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.

W ramach warsztatów uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z obiektami muzealnymi, przy pomocy których dawniej wytwarzano produkty tradycyjne, oraz mogli własnoręcznie wykonać te produkty przy użyciu współczesnego sprzętu AGD, poznając przy tym cały proces technologiczny „od surowca do gotowego wyrobu”.

GALERIA

/K. Górniak/

 

Skok do przyszłości… czyli nowoczesny magazyn w PROMAGu

Centrum Techniki Magazynowej PROMAG S.A. w Poznaniu było miejscem, które odwiedzili w czwartek 22 listopada br. uczniowie kl. 2TL. Na terenie CTM umieszczona jest ekspozycja MAGAZYN PRZYSZŁOśCI. Prezentuje ona najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu magazynowania.

Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć wózki autonomiczne w pracy, skompletować zamówienie za pomocą rękawic ze skanerem, zobaczyć automatyczne systemy składowania, kompletacji i transportu wewnętrznego. Podczas prezentacji młodzież miała okazje zapoznać się z funkcjonowaniem w pełni zautomatyzowanego magazynu – wiadomości te silnie korelują z treściami nauczanymi na przedmiotach „Procesy magazynowe”, „Organizacja prac magazynowych”.

Na chętnych uczestników czekał symulator wózka widłowego, dzięki któremu mogli przekonać się, w jaki sposób obsługiwane są w magazynie paletowe jednostki ładunkowe. Na odważnych czekał quizu, podczas którego mili okazję wykazać się wiedzą z zakresu magazynowania.

GALERIA

/K. Józefiak/

 

Gra miejska

Dnia 20.11.2018r klasa 2 TL wraz z nauczycielką języka angielskiego M.Rauhut-Multaniak brała udział w grze miejskiej.

Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy, i w nich realizowali zadania związane z miastem i jego historią. Polecenia w zadaniach były w języku angielskim i także odpowiedzi należało podać w tym języku.

Wszystkie grupy doskonale poradziły sobie z zadaniami.
Gratulacje.

GALERIA

/M. Rauhut-Multaniak/

 

Integracja inaczej

16 listopada 2018r. uczniowie klasy ITLa i ITLb, wyruszyli, jak się miało okazać później, w ekscytującą wycieczkę do Muzeum Ziemi średzkiej. Cel wyprawy był czytelny – przeniesienie się w czasie, do XIX wieku, w czasy zaborów, w poszukiwaniu tożsamości narodowej. Kustosz muzeum, p. Lidia Gniotowska, podczas lekcji muzealnej, wskazywała na funkcje ziemiańskiego dworu, tradycje szlacheckie. Była to swoista lekcja polskości pokazująca jak ważne w narodzie jest pielęgnowanie patriotyzmu i narodowych wartości.

Po zajęciach w muzeum uczestnicy wyprawy udali się do parku, gdzie czekało na nich przygotowane ognisko. Było miło i przyjemnie. Była muzyka, były piosenki, były kiełbaski.

Droga powrotna okazała się spontanicznym odruchem kilku śmiałków, którzy zaproponowali pieszą wędrówkę do szkoły. Zamysł ten wszedł w fazę realizacji i wkrótce podążaliśmy w kierunku Środy Wlkp.

Nieco wyczerpujący powrót stał się okazją do rozmów, na różne tematy. To był udany dzień.

GALERIA

/Uczestnicy wyprawy wraz z opiekunami/

 

Logistyka na fali

15 listopada logistycy z klas: 4TL, 3TL i 3TLE dzięki uprzejmości Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu wzięli udział w logmeetingu – LOGISTYKA NA FALI. Gościem specjalnym był kpt. Krzysztof Baranowski, najsłynniejszy polski żeglarz, który dwukrotnie, samotnie opłynął kulę ziemską. Pan kapitan w bardzo barwny sposób opowiadał o tym jak został żeglarzem. Zwrócił uwagę na jachtową etykietę i dress code. Mówił o tym, w jaki sposób kształtują się relacje pomiędzy członkami załogi podczas wielomiesięcznych rejsów. Zauważył, że uczucia na morzu bardzo się intensyfikują, tzn: jeśli przed rejsem kogoś się lubiło to w czasie rejsu można go pokochać, ale jeśli kogoś się nie lubiło to można go znienawidzić. Zaznaczył też, że najważniejsze w życiu są pasja i cele oraz determinacja w dążeniu do nich. Z opowieści pana kapitana płynie wniosek: NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH.

Drugim prelegentem był pan komandor porucznik doktor Ryszard Orliński, który pracował jako logistyk, odpowiedzialny za zaopatrzenie żywnościowe jednostek pływających w Komendzie Portu Wojennego w świnoujściu. Pan komandor przybliżył uczestnikom spotkania podstawowe zasady planowania logistycznego wypraw morskich. Mówił o tym, jakie najważniejsze kwestie (żywność, nawigacja, bezpieczeństwo, mechanika, bandery) należy brać pod uwagę planując wielotygodniową wyprawę.

Jak zawsze logmeeting był interesujący i fascynujący.

GALERIA

/E.Kubiak/

 

PROJEKT NIEPODLEGŁA: wycieczka do Winnej Góry

Winna Góra to kolejny wyjazd w ramach projektu „Niepodległa”. We wtorek 6 listopada 2018r. uczniowie klas 1TIG i 3A odwiedzili muzeum Jana Henryka Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Pałac z miejscowymi majątkami otrzymał generał Dąbrowski od Napoleona w 1807 roku. Obecnie znajduje się w nim ekspozycja poświęcona twórcy legionów.

Młodzież miała okazję pogłębić wiedzę o generale Dąbrowskim i dalszych losach jego rodziny. W trakcie wycieczki uczniowie szukali odpowiedzi na pytania postawione w kartach pracy. W pobliżu pałacu mieści się kościół św. Michała Archanioła, w którym spoczywa Jan Henryk Dąbrowski.

Na zakończenie udaliśmy się na cmentarz, na grób Gottlieba Kierscha – ostatniego sługi Dąbrowskiego. Uczniowie w obu miejscach zapalili znicze.

GALERIA

/zespół Niepodległej/

 

PROJEKT NIEPODLEGŁA: wycieczka historyczna do Poznania

W dniu 23 października 2018r. uczniowie klas 2 THG i 2 TL wraz z opiekunami p. Justyną Pohl, p. Kariną Józefiak, p. Karoliną Napierałą i p. A. Hibner pojechali na wycieczkę do Poznania. Wycieczka została zaplanowana w ramach projektu „Niepodległa”.

Celem wyjazdu była Brama Poznania i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Uczestnicy mogli zapoznać się z ciekawą ekspozycją dotyczącą początków państwa polskiego. Przy pomocy nowoczesnych technologii każdy mógł prześledzić losy miasta Poznania, a następnie sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując test. Kolejnym punktem programu było Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, które mieści się na Starym Rynku. Uczniowie zapoznali się z pamiątkami, bronią, uzbrojeniem, fotografiami z okresu Powstania Wielkopolskiego. Ciekawy wykład stał się inspiracją do powstania wystawy w naszej szkole.

GALERIA

/zespół Niepodległej/

 

Lekcje logistyki poza szkołą

Uczniowie klasy IV Technikum Logistycznego odbyli cykl lekcji zawodowych w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji w Środzie Wlkp.. Uczniowie udali się 20 września do Oczyszczalni ścieków w Chwałkowie, 18 października do Stacji Uzdatniania Wody w Środzie Wlkp., a 8 listopada do Węzła Cieplnego na ul. Olimpijskiej w Środzie Wlkp..

Do Oczyszczalni ścieków uczniowie dojechali spod budynku Szkoły komunikacją miejską do Kijewa, następnie krótki spacer przy pięknej pogodzie i byliśmy w oczyszczalni. Tutaj uczniowie zostali zapoznani ze schematem oczyszczalni, zwiedzili laboratoria oraz zostali oprowadzeni po terenie oczyszczalni i poznali drogę jaką ścieki przebywają zanim wrócą ponownie do środowiska. Pracownicy Oczyszczalni zwrócili uwagę na największe problemy jakie stacja ma z zanieczyszczeniami, a nie byłoby ich gdyby ludzie nie wrzucali do kanalizacji tego co tam nie powinno być.

W Stacji Uzdatniania Wody uczniowie obejrzeli prezentację o Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.. Pracownicy SUW oprowadzili po stacji, odpowiadali na pytania uczniów. Uczniowie dowiedzieli się że w Środzie woda pozyskiwana jest z ujęć głębinowych. Poznali jak woda jest uzdatniana i jak jest rozprowadzana do ostatecznych odbiorców czyli do gospodarstw domowych.

W trakcie wizyty w Węźle Cieplnym zwiedzającym została przedstawiona prezentacja przybliżająca zagadnienia związane z przesyłem i dystrybucją energii cieplnej, zasady rozliczania kosztów ogrzewania oraz zasady ochrony powietrza. Poza tym każdy mógł z bliska obejrzeć specjalistyczne urządzenia zamontowane na obiekcie.

GALERIA

/A. Ibron, E.Kubiak/

 

Logistycy z IV TL w Witaszyczkach

Uczniowie kl. IV Technikum Logistycznego realizując tematy z logistyki powtórnego zagospodarowania odbyli lekcje zawodowe w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Witaszyczkach. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu, obejrzeć prezentację i zwiedzić ZGO.

ZGO w Witaszyczkach zagospodarowuje odpady z 19 wielkopolskich gmin.

ZGO w Witaszyczkach jest największą instalacją mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Wielkopolsce, która, jako jedna z nielicznych w kraju, posiada instalację do fermentacji suchej odpadów biodegradowalnych. Do sortowni ZGO przyjmowane są zmieszane odpady komunalne oraz odpady komunalne zbierane selektywnie. Większość odpadów poddawana jest segregacji, w wyniku której wydzielane są frakcje surowcowe oraz frakcja ulegająca biodegradacji. Z odpadów ulegających biodegradacji, podczas przetwarzania w procesach biologicznych, powstaje energia elektryczna i cieplna.

GALERIA

/A.Ibron, E.Kubiak, A.Nowicka/

 

W zdrowym ciele – zdrowy duch!

W dniu 09.11.2018 r. klasa I A uczestniczyła w zajęciach fitness w Dance art w Środzie Wielkopolskiej, które poprowadziła nasza absolwentka Marta Grześkiewicz. Podczas intensywnego wysiłku uczniowie sami odpowiedzieli sobie na pytanie: dlaczego aktywność fizyczna ma tak ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

GALERIA

/K. Górecka/

2TL oraz 3LOP na wykładzie i warsztatach z dziennikarzem w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu

5 listopada br. dwie klasy z naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z dziennikarzem radiowym Sławomirem Bajewem. Prelegent jest dziennikarzem, prezenterem radiowym i telewizyjnym. Związany z Regionalną Rozgłośnią Polskiego Radia w Poznaniu (przez 25 lat znaną pod nazwą Radio Merkury). Pracuje w Telewizji Polskiej (TVP 1, TVP2 oraz RTL7). Często pracuje jako lektor na festiwalach filmowych.

Wykład oraz warsztaty w których uczestniczyli nasi uczniowie dotyczył umiejętności wystąpień publicznych. Dziennikarz przekazał nam własne doświadczenie w tej dziedzinie. Pokazywał w jaki sposób przygotować się do wystąpienia, w jaki sposób mówić, żeby nas słuchano oraz jak wpłynąć na emisję własnego głosu.

Będąc w okolicy Placu Wielkopolskiego udaliśmy się również pod pomnik Powstańców Wielkopolskich aby upamiętnić zbliżające się święto odzyskania niepodległości przez Polskę.

GALERIA

/J. Pohl, B, Kuropka, M. Szymurska/

 

Wycieczka do Broniszewic

W dniu 31.10.2018r. trzy uczennice klasy 2TEk wraz z księdzem Mateuszem Gierlichem udały się do Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży w Broniszewicach prowadzony przez Siostry Dominikanki.

Na wstępie zostali ciepło przywitani przez siostrę Augustyę, która następnie zaprowadziła ich do kaplicy, gdzie odbyła się Msza Święta. Po Mszy Św. uczniowie zostali oprowadzeni po całym ośrodku gdzie mieli szanse bliżej poznać codzienne życie domowników.

Ostatnim punktem wyjazdu był “Bal Wszystkich świętych”, w którym dziewczyny brały udział we wspólnej zabawie z chłopcami. Atmosfera była bardzo przyjazna, a dziewczyny szybko zaprzyjaźniły się z tym miejscem.

GALERIA

/M. Gierlich/

 

Wizyta w Szreniawie i Luboniu – Żabikowie

Każdy Wielkopolanin powinien choć raz odwiedzić Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Mimo, iż większość ekspozycji związana jest z życiem na wsi lub historią produkcji żywności, to muzeum posiada bogata ofertę zajęć poświęconych zasłużonym Wielkopolanom. Wśród proponowanych spotkań znaleźć można warsztaty poświęcone Hipolitowi Cegielskiemu „Od belfra do przemysłowca”.

W takiej nietypowej lekcji 2 października 2018 wzięła udział klasa 3A wraz z opiekunkami. Po wysłuchaniu prelekcji i obejrzeniu prezentacji, uczniowie otrzymali karty pracy i pod okiem prowadzących zajęcia rozpoznawali maszyny sprowadzane przez H. Cegielskiego oraz produkowane w zakładach lokomobile.

Korzystając z okazji w drodze powrotnej, grupa zatrzymała się w Muzeum Martyrologii w Luboniu – Żabikowie. To szczególne miejsce, naznaczone krwią zamordowanych tam więźniów w czasie II wojny światowej. Wizyta w Muzeum rozpoczęła się od obejrzenia zarejestrowanych wspomnień osób, które przeżyły pobyt w obozie. Następnie uczestnicy wycieczki, zwiedzając ekspozycję, wysłuchali wykładu „Wyniszczenie przez pracę”.

GALERIA

/E. Karaśkiewicz/

 

Jak nie zachwyca, skoro zachwyca?!, czyli Gombrowicz w Gnieźnie

Zachwyca i to bardzo! Przedstawienie „Ferdydurke” na deskach gnieźnieńskiego teatru nie zawiodło naszych oczekiwań. Powieść Gombrowicza stanowiła z pewnością nie lada wyzwanie, ale zarówno reżyser, jak i aktorzy udźwignęli ciężar, jaki wzięli na swoje barki i oczarowali publiczność znakomitym, dynamicznym, energetyzującym spektaklem.

Wspaniali młodzi aktorzy zachwycili doskonałym warsztatem, przykuwając uwagę widzów do ostatniej minuty. Dzieło naszego awangardowego powieściopisarza nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, tym bardziej słowa wielkiego uznania należą się reżyserowi Piotrowi Ratajczakowi, który zrobił ukłon w stronę młodego współczesnego widza i zaserwował mu półtorej godziny świetnej i co ważne, ambitnej rozrywki.

„Gęba, pupa i łydka” krążyły po scenie niczym magiczne fluidy, odsłaniając formy, w których funkcjonowało współczesne Gombrowiczowi pokolenie i w których funkcjonujemy my. Toteż z gębami zadowolonymi, zrelaksowanymi i uśmiechniętymi od ucha do ucha uczniowie klasy 4 TSE i 4 TL wrócili do szarej, bardzo normalnej rzeczywistości.

/A. Bartkowiak/

 

Linowe wspinaczki klas 2 TL i 1 TEb

26 września klasy 2TL oraz 1TEb z opiekunami (p.Justyną Pohl, p.Karoliną Napierałą, p.Kariną Józefiak oraz p.Anetą Nowicką) spędziły dzień w Parku Linowym „Pyrlandia” na poznańskiej Malcie.

Celem wyprawy było przejście wyznaczonych tras oraz zjazd tyrolką, czyli rozpiętą na wysokości 9 metrów liną. Większość z nas zdecydowała się na trasę średnią, ale znaleźli się też śmiałkowie, którym niestraszne były odważne przejścia trasą wysoką (wśród nich były również dziewczyny).

Dzień w „Pyralandii” upłynął nam szybko i przyjemnie. Mimo początkowych obaw i lęku, wszyscy doskonale poradziliśmy sobie z własnymi słabościami i chętnie powtórzylibyśmy taki „wspinaczkowy wypad”.

GALERIA

/J. Pohl/

 

Informatycy na wystawach: POGROMCY ENIGMY i Makieta dawnego Poznania

25 września br. uczniowie klasy 4 technikum informatycznego wraz z opiekunami p. Arletą Karbowiak i p. Wojciechem Karolczakiem poznawali tajemnicę Enigmy i jej Pogromców. Uczestnicząc w zajęciach w szyfrokontenerze poznali najważniejsze informacje z historii kodowania i szyfrowania, dowiedzieli się, jak działała maszyna szyfrująca Enigma oraz jaki udział w złamaniu jej kodów mieli Polacy. Mogli także wcielić się w rolę szyfrantów i łamaczy szyfrów.

Następnie w podziemiach klasztoru o.o. Franciszkanów uczestnicy wycieczki na ponad 50 m2 zobaczyli Poznań w miniaturze. Obejrzeli też widowisko światła, dźwięku, efektów specjalnych poznając historię miasta Poznania.

GALERIA

/A. Karbowiak/

 

Śladami Mickiewicza po Wielkopolsce

Śladami Mickiewicza po Wielkopolsce podążali 26 września 2018 uczniowie klasy 3TL wraz z opiekunkami. Rozpoczęli oczywiście od wizyty w Muzeum Adama Mickiewicza w śmiełowie. Uczestnicząc w warsztatach Wątki Wielkopolskie w „Panu Tadeuszu” poznali szczegóły wizyty wieszcza w Wielkopolsce w latach 1831/1832 m.in.: wizyty w kolejnych dworach szlacheckich, pobyt w Poznaniu, starania o uwolnienie brata. Czytając wybrane fragmenty epopei doszukiwali się w poznanych w czasie zajęć osobach pierwowzorów postaci literackich np. Kalikst i Ksawery Bojanowscy- Asesor i Rejent, Józef Grabowski- Sędzia. Zwiedzając pałac uczniowie mieli również okazję poczuć klimat epoki, usłyszeli o zwyczaju parzenia kawy, dowiedzieli się czym były i jaką rolę pełniły sztambuchy, poznać codzienność mieszkańców XIX – wiecznego dworu wielkopolskiego.

Drugim ciekawym miejscem był skansen filmowy Soplicowo w Cichowie. Tu jednak nie poemat a film w reżyserii Andrzeja Wajdy „stał się” motywem przewodnim. Pan Marek Pinkowski wprowadził wszystkich w zawiłe arkana tworzenia scenografii filmowej, barwnie opowiadał jak powstawały niektóre sceny, choćby ta, w której Telimenę „atakują” mrówki. Zaciekawieni tym wątkiem uczestnicy wycieczki zaczęli pytać o pozostałe w zagrodzie zwierzęta – również te, być może, przygotowywane do kolejnych ról. Najwięcej emocji dostarczyło wszystkim spotkanie z jastrzębiami oraz pierwsze próby sokolnicze.

Pełni wrażeń choć nieco zmarznięci bezpiecznie wróciliśmy do domów.

GALERIA

/L. Kasprzak/

 

AGRO SHOW w Bednarach

Dnia 21 września 2018 uczniowie klasy 3TLE oraz 3TI wraz z opiekunami wybrali się na AGRO SHOW w Bednarach koło Pobiedzisk. Jak co roku wystawa przyciągnęła pasjonatów nowinek w branży rolniczej ale również logistycznej i informatycznej.

Uczniowie klasy 3TI uczestniczyli w prelekcji na temat wykorzystania najnowszych technologii informatycznych w oprogramowaniach nowoczesnych maszyn rolniczych do precyzyjnego siewu i oprysku roślin. Po części teoretycznej nasi informatycy sami mogli spróbować swoich sił na komputerach firmy AMAZONE.

W tym czasie uczniowie z klasy logistyczno-ekonomicznej udali się na poszukiwania najdroższych maszyn prezentowanych na wystawie oraz zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami logistycznymi wykorzystywanymi w rolnictwie.

GALERIA

/J. Wojciechowska-Kurka/

 

Anioły zemsty, czyli Dywizjon 303 na angielskim niebie

O prawdziwej uczcie kinomana mogli mówić uczniowie klasy ITEa, którzy obejrzeli 13 września dwie ,pełne rozmachu i emocjonujących, podniebnych walk superprodukcje opowiadające historię legendarnych polskich pilotów, z Dywizjonu 303, dzielnie broniących Wielką Brytanię przed nalotami Luftwaffe.

W filmie D. Blai’a 303. Bitwa o Anglię, historię pilotów poznajemy z punktu widzenia Jana Zumbacha, zaś w polskiej produkcji, opartej na książce A. Fiedlera, postacią czołową jest dowódca Dywizjonu 303- Witold Urbanowicz, grany przez Piotra Adamczyka.

Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski i Antoni Królikowski , oddają w pełni bohaterstwo oficerów, których odwagę przewyższał jedynie patriotyzm.

My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy-zwykł mawiać Urbanowicz.

Polski film kończy się podziękowaniem składanym polskim żołnierzom przez króla Jerzego i cytatem W. Churchilla podkreślającym polski heroizm w walce.

 

/M. Chojnacka,B. Gierczyńska, M. Półrolniczak/