VII Bieg Nadziei – my też tam byliśmy!

16 czerwca 2019 roku – to data VII Biegu Nadziei. Biegu, którego celem jest popularyzacja i upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy rekreacji oraz zebranie środków na budowę Hospicjum w Środzie Wlkp. W tym roku można było wybrać bieg na dwóch dystansach 10 km i 3,6 km lub Nordic Walking na dystansie 3,6 km.
Wolontariusze z naszej szkoły – kadeci klas policyjnych 1TEB i 2TEK oraz absolwenci szkoły pod opieką p. Karoliny Napierały pomagali przygotować Stary Rynek oraz zabezpieczyć trasę. Wolontariusze z klas 1TEA i 1TLA pod kierunkiem p. Arlety Karbowiak odpowiadali za dekorację medalową biegaczy oraz punkt napojowo-żywnościowy na mecie.
W tym roku na starcie pojawiło się 363 zawodników. W biegu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i absolwenci naszej szkoły, między innymi tradycyjnie już pani Monika Fludra, a także uczeń klasy 2TEK Szymon Mendyka.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegu!
Bardzo dziękujemy wolontariuszom za poświęcony czas i pomoc.

                        

/K. Napierała, A. Karbowiak/

Charytatywny bieg dla Marleny

19 maja 2019 w Stajni Majdany w Zaniemyślu odbył się charytatywny bieg dla chorej Marleny. Grupa uczniów z klas: 1 Teb, 2 Tek oraz 3 TLE wspomogła ten szczytny cel, zabezpieczając trasę biegu, a dwójka naszych chłopaków (Szymon Mendyka i Mateusz Norkiewicz) wzięła udział w biegu.

      

/B. Kuropka, K. Napierała/

Pola Nadziei – Wiosna 2019

23 marca br. po raz kolejny na ulicach Środy Wielkopolskiej pojawili się wolontariusze zbierający pieniądze na budowę hospicjum. Za ofiarowane datki dziękowali darczyńcom żonkilami, balonami i naklejkami „Pomagam”. Wśród nich byli oczywiście uczniowie naszej szkoły. W tym roku 47 osób z klas 1TEa, 1TEb, 2TEK, 2TL oraz 3LOP ofiarowało swój czas, by uczestnicząc w akcji, wspierać działalność Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla. Część z nich opiekowała się młodszymi kolegami ze średzkich szkół.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i hojności darczyńców udało się zebrać 16 600 zł.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i darczyńcom!

     

/A. Karbowiak, K. Napierała/

Warsztaty dla wolontariuszy Pól Nadziei

W marcu wzięliśmy udział w warsztatach poprowadzonych przez panią Zofię Małkowicz. Warsztaty miały na celu ułatwienie nawiązywania kontaktów między ludźmi, poszerzenie wiedzy i świadomości relacji międzyludzkich oraz komunikacji pozawerbalnej. Ćwiczenia z pierwszej części warsztatów przygotowały nas do części drugiej, gdy przeprowadzaliśmy sondę na temat hospicjum. Była to część praktyczna, ponieważ musieliśmy wykorzystać naszą wiedzę z poprzedniego spotkania w rozmowie z ludźmi. Na koniec podsumowaliśmy wyniki naszej sondy. W warsztatach uczestniczyły także p. Jolanta Sołtysiak i p. Stefania Janasiak, przedstawicielki Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla.

       

/uczestniczka warsztatów Martyna Mizerka, uczennica CKZiU/

PODZIEL(IŁEŚ) SIĘ SOBĄ
KOLEJNA AKCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA W NASZEJ SZKOLE

W środę 30 stycznia dzięki pomocy p. Bogusławy Deiksler Prezes średzkiego PCK do naszej szkoły ponownie zawitało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Tego dnia każdy pełnoletni uczeń mógł podzielić się sobą i podarować potrzebującym najcenniejszy dar życia. Po raz kolejny okazało się, że w naszej szkole jest bezinteresowna, fantastyczna i fenomenalna młodzież. Akcja przerosła nasze oczekiwania – zgłosiło się 68 osób w tym 54 uczniów – po badaniach krew oddały 52 osoby w tym 42 uczniów. Zebrano 23,4 l krwi.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

 • 9 krwiodawcom z klasy 3 D
 • 7 krwiodawcom z klasy 3 TG
 • 7 krwiodawcom z klasy 3 TL
 • 7 krwiodawcom z klasy 3LOP
 • 6 krwiodawcom z klasy 3 TLE
 • 5 krwiodawcom z klasy 3 TE
 • 3 krwiodawcom z klasy 4TSE
 • 2 krwiodawcom z klasy 2D
 • 2 krwiodawcom z klasy 4TL
 • 1 krwiodawcy z klasy 2 TE
 • 1 krwiodawcy z klasy 2B
 • 1 krwiodawcy z klasy 3 B
 • 1 krwiodawcy z klasy 4TG
 • 1 krwiodawcy z klasy 4 TI
 • 1 krwiodawcy z klasy 3 TI

<3 <3 <3 <3 ZA DAR SERCA <3 <3 <3 <3A kolejna akcja już 27 lutego w Zespole Szkół Rolniczych

             

/S. Kawicki, E.Kubiak/

Podziękowania dla wolontariuszy CKZiU!

19.12.2018 w średzkim Ośrodku Kultury miała miejsce uroczysta gala finałowa 37 edycji akcji “Radosne Święta w Każdym Domu”. Akcja organizowana jest przez średzki Ośrodek Pomocy Społecznej. Na ręce opiekunów naszego szkolnego wolontariatu złożono podziękowania za zaangażowanie we wszystkie akcje pomocowe, w których biorą udział nasi wolontariusze. Wspomniano tu nie tylko zbiórkę żywności w średzkich marketach, ale również pomoc naszej młodzieży w porządkowaniu Domu Pogodnej Jesieni. Podziękowania złożone na nasze ręce, są podziękowaniami dla Was kochani wolontariusze.

   

/K. Napierała/

Radosne święta w każdym domu

Wzorem lat ubiegłych uczniowie Centrum pokazali swoją dobroć, empatię i zrozumienie dla potrzeb drugiego człowieka biorąc udział w Akcji zorganizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej, Radosne Święta w każdym domu.
W dwie kolejne soboty, 8 i 15 grudnia, uczniowie klas: 2TEK, 2THG, 3TL, 3TLE i 1TEB: Patrycja Wałęsiak, Sandra Ciesielska, Elwira Sroczyńska, Paulina Antkowiak, Wiktoria Pasternak, Natalia Bandosz, Piotr Kajdasz, Weronika Ogińska, Natalia Zawitaj, Natalia Czaplicka, Weronika Kaczmarek, Marietta Gabrysiak, Agata Czajka, Martyna Andrys, Agata Sobucka, Wiktoria Weiss, Łucja Deska i Natalia Molska ,Klupczyńska Dominika i Magdalena Mrozik w markecie Biedronka zbierały produkty spożywcze dla potrzebujących rodzin, podopiecznych OPS.

/B. Gierczyńska-Wasłowicz, L. Kasprzak, K. Napierała/

Z MIKOŁAJKOWYM PREZENTEM w schronisku dla bezdomnych psów i kotów w Środzie Wlkp.

Dnia 13.12.2018r. klasa 3TL z wychowawczynią L. Kasprzak odwiedziła schronisko dla bezdomnych zwierząt w Środzie Wlkp. Uczniowie klasy technikum logistycznego zrezygnowali w tym roku z prezentów klasowych pod choinką, przeznaczając pieniądze na zakup zabawek i karmy dla porzuconych psów i kotów. Uczniowie zorganizowali również klasową zbiórkę używanych koców, ręczników i prześcieradeł, które przekazali opiekunom schroniska.
Mamy nadzieję, że nasz Mikołajkowy prezent bardzo spodoba się czworonogom.

 

/L. Kasprzak/

Uczniowie z CKZiU gospodarzami IV Powiatowego Międzyszkolnego Dnia Wolontariusza

Wszyscy jesteśmy motylami z jednym skrzydłem, możemy fruwać tylko wtedy, gdy obejmuje nas drugi człowiek – słowa te padły podczas spotkania wolontariuszy ze szkół powiatu średzkiego (LO ze Środy Wlkp ,SP2 z Oddziałami Integracyjnymi ze Środy Wlkp., SP3 ze Środy Wlkp., Szkoły Podstawowej z Zaniemyśla, Zespołu Szkół z Sulęcinka, Szkoły Podstawowej ze Słupi Wielkiej oraz Szkoły Podstawowej ze Starkówca Piątkowskiego), które odpowiedziały na apel wolontariuszy z CKZiU i wzięły udział w obchodach IV Powiatowego, Międzyszkolnego Dnia Wolontariusza, który w tym roku, przebiegał pod hasłem, Tanatos i Eros, czyli życie w hospicjum.
Zaproszeni goście: vice-starosta Powiatu Średzkiego – p. Zabłocka-Wiśniewska, burmistrz miasta Środa Wlkp – p. P. Mieloch, dyrektor PCPR – p. B. Staszak, dyrektor OPS – p. D. Wieczorek, p. J. Wojciechowski oraz ksiądz W. Lisek rozważali różne aspekty ludzkiego życia, którego cieniem jest śmierć. W zamyśle organizatorów było stworzenie sytuacji do dyskusji na temat roli wolontariuszy w hospicjach, w sferze prospołecznej.
U. Krzyżańska oraz M. Kokociński – wolontariusze z Hospicjum Palium mówili o roli wolontariuszy w opiece paliatywnej. W prelekcji wykorzystali film instruktażowy mówiący o różnych aspektach pracy w tymże hospicjum.
O potrzebie kontynuowania dzieła budowy hospicjum mówiła także B. Król ze Stowarzyszenia Hospicjum im. P. Króla.
Konferencji poświęconej istocie hospicjum na pewnym etapie życia człowieka towarzyszyła zbiórka darów dla Hospicjum Palium ( Osiedle Rusa w Poznaniu), w którą zaangażowały się następujące szkoły : organizator spotkania – CKZiU, Zespoł Szkół z Sulęcinka, Szkoła Podstawowa z Zaniemyśla oraz Szkoła Podstawowa nr3.
Dopełnieniem spotkania był program słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów z CKZiU, inspirowany przemyśleniami ks. J. Kaczkowskiego.

                                                     

/B. Gierczyńska-Wasłowicz, A. Karbowiak, L. Kasprzak, K. Napierała/

Z pomocą w Domu Pogodnej Jesieni

Już od kilku lat tradycją stała się przedświąteczna pomoc naszych uczniów w Domu Pogodnej Jesieni. Tym razem w myciu okien pomagały uczennice kl. 1 Teb i 2 A wraz z paniami A. Nowicką i M. Fludrą.

        

/K. Napierała/

Spotkanie z przedstawicielkami Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla

8 listopada br. w ramach Tygodnia Kultury uczniowie klas 1TLa i 1TLb uczestniczyli w spotkaniu z wolontariuszkami – przedstawicielkami Stowarzyszenia Hospicjum im Piotra Króla, paniami Lucyną Juszkis i Wiesławą Łechtańską.
Podczas spotkania panie-wolontariuszki przedstawiły strukturę i cele działania stowarzyszenia. Wyjaśniły znaczenie słowa i pochodzenie słowa hospicjum. Przekazały również informację, gdzie hospicjum jest budowane oraz na jakim etapie jest budowa.
Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca wolontariusza, jakie mogą być jego zadania. Zostali poinformowani, jakie są główne imprezy organizowane przez Stowarzyszenie oraz, jak uczniowie mogą się włączyć w działania wolontariatu, by pomagać innym.
Na zakończenie spotkania prowadząca zachęcała do angażowania się w szkolne działania wolontariatu oraz przekazywanie 1% (rodzice, znajomi) na rzecz stowarzyszenia.

  

/A. Karbowiak/

Biliśmy rekord

16 października to „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Nasza szkoła już kolejny rok z rzędu włącza się do akcji bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Akcja organizowana jest przez WOŚP, a na terenie Środy przez SP 3. W tym roku na zaproszenie odpowiedziały klasy 3TL i 4TL. Nasi uczniowie mieli okazję pokazać, że potrafią ratować ludzkie życie.
Dziś już wiemy, że nasz lokalny rekord został pobity. W zeszłym roku było nas 108 osób, a w 2018 aż 306. Dziękujemy organizatorom za wzorową organizację oraz udostępnienie zdjęć i filmu.

              
Zobacz film

/E. Kubiak, K. Napierała/

ZBIÓRKA ZNICZY

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych Klub Wolontariusza ogłasza zbiórkę zniczy, które zostaną zaniesione na zapomniane mogiły, groby osób zasłużonych dla środowiska lokalnego oraz zmarłych nauczycieli. Mamy nadzieję, że każda z klas włączy się do naszej akcji i przyniesie choć 1 znicz.
Czekamy do końca października

/B. Gierczyńska-Wasłowicz, L. Kasprzak, A. Kamińska, K. Napierała/

PODZIEL SIĘ SOBĄ – AKCJA 100 LITRÓW KRWI NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 26 września 2018 r. z inicjatywy pani Bogusławy DEIKSLER prezes Średzkiego oddziału PCK, młodzież naszej szkoły mogła przyłączyć się do akcji: 100 LITRÓW KRWI NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. W ramach akcji w naszej szkole ponownie zagościło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Tego dnia każdy, kto tylko zechciał podzielić się najcenniejszym darem życia, mógł to uczynić i mógł honorowo oddać krew.

Drodzy szkolni Krwiodawcy Wasza dobra wola i szczere chęci przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

26 września chęć honorowego oddania krwi zgłosiły 73 osoby: 57 uczniów naszej szkoły oraz 16 średzkich krwiodawców. Krew oddało 50 osób – zebraliśmy 22,5 litra krwi, co jest fantastycznym wynikiem. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY p.Prezes oraz wszystkim osobom, które zechciały przyłączyć się do naszej akcji.

Szczególne podziękowania składamy:

 • 10 krwiodawcom z klasy 3TI,
 • 10 krwiodawcom z klasy 3 D,
 • 8 krwiodawcom z klasy 3 TLE,
 • 7 krwiodawcom z klasy 4 TSE,
 • 5 krwiodawcom z klasy 4 TI,
 • 5 krwiodawcom z klasy 3 B,
 • 3 krwiodawcom z klasy 3 TE,
 • 3 krwiodawcom z klasy 4 TG,
 • 3 krwiodawcom z klasy 4 TL,
 • 2 krwiodawcom z klasy 3TG,
 • 1 krwiodawcy z klasy 2 B,
 • oraz 16 średzkim krwiodawcom.

Następną akcję planujemy na styczeń przyszłego roku. Mamy nadzieję, że spotka się ona z równie gorącym przyjęciem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim KRWIODAWCOM za dar serca.

   

/S.Kawicki, E. Kubiak /

Pola Nadziei w Kolegiacie

W dniach 22-23 września br. 26 wolontariuszy z naszej szkoły wraz z członkami Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla wzięło udział w akcji Pola Nadziei w Kolegiacie. Podczas mszy świętych członkowie Stowarzyszenia przedstawiali obecny stan budowy hospicjum oraz cele Stowarzyszenia. Po mszach świętych można było wesprzeć dalszą budowę hospicjum. Dzięki hojności ofiarodawców udało się zebrać ponad 6 tysięcy złotych.
Uczniom z klas 1TEB, 2TEK i 3LOP, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w pomoc serdecznie dziękujemy.

  

/A. Karbowiak, K. Napierała, E. Szarzyńska/