Nasza szkoła już po raz drugi przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jest to program wieloletni nakierowany na wzmocnienie czytelnictwa oraz modernizację bibliotek. W ramach Priorytetu 3 nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się nie tylko w nowości wydawnicze, ale także w nowy sprzęt komputerowy, kody kreskowe oraz czytnik kodów, które znacząco poprawią jakość pracy biblioteki. W ramach Programu nasi uczniowie będą uczestniczyli w wielu projektach, konkursach oraz akcjach czytelniczych.

O Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 możesz poczytać tutaj: ==> kliknij


“Degustacja książek”

Pierwszy z projektów realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 była “Degustacja książek”.
Kto myśli, że literatury nie da się smakować, powinien zajrzeć do biblioteki w Hipolicie. Z okazji Światowego Dnia Książki urządzono tu dziś prawdziwą duchową ucztę -“DEGUSTACJĘ KSIĄŻEK”. W przytulnej literackiej kawiarence zamiast tradycyjnych dań serwowano właśnie książki – na przystawkę, danie główne i deser. Na osłodę zmagań z kartami pracy kelnerzy i szef kuchni częstowali gości “słodkimi sentencjami”.

“U Hipolita się czyta”

Kolejnym działaniem realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 była ogólnoszkolna akcja “U Hipolita się czyta”. Uczniowie wraz z wychowawcami wypożyczali książki z kręgu swoich zainteresowań i czytali je na łonie natury lub w bibliotece szkolnej.

“Wizyta w Bibliotece Publicznej”

Klasa 2 Ta w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Środzie Wielkopolskiej, gdzie zapoznała się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz z jej księgozbiorem.


Narodowe Czytanie “Ballad i Romansów” A. Mickiewicza

Wzorem lat ubiegłych młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Narodowym Czytaniu “Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza -ogólnopolskiej akcji. W Środzie Wielkopolskiej organizatorem Narodowego Czytania był Powiat Średzki, a nasi uczniowie stanowili istotną część widowni. W kolejnych dniach Narodowe Czytanie przeniosło się w mury szkoły, a do akcji włączyły się kolejne z klas.


Razem możemy więcej

To tytuł projektu realizowanego w w kl. 2 Tc i 2 Td oraz 4 Ta w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie zapoznali się z życiem ks. Jana Kaczkowskiego, czytając fragmenty książek „Życie na pełnej petardzie”, „Dasz radę”, „Grunt pod nogami”, oglądając  film pt. „Johnny”, angażując się w działania wolontariatu (porządkowanie terenu Hospicjum im. Piotra Króla i Domu Pogodnej Jesieni) oraz wykonując plakat z cytatami ks. Jana Kaczkowskiego.


Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowano zajęcia biblioteczne dla klas pierwszych, których celem było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem biblioteki, poznanie preferencji czytelniczych młodzieży oraz wprowadzenie do realizacji projektów czytelniczych realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Kolejny raz dla spóźnialskich czytelników zorganizowano „Tydzień wybaczania”, kiedy to uczniowie, którzy zapomnieli o zwrocie na czas wypożyczonych książek, mogli to zrobić bez obaw.

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny „Zabierz książkę na spacer”, którego laureatką została Angelika Nowak z kl. 3 Tb. W konkursie wzięło udział 4 uczniów.


Gala wręczenia nagród w konkursie “O Złoty Kałamarz”

Jak co roku uczennice naszej szkoły uświetniły galę wręczenia nagród w konkursie”O Złoty Kałamarz” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną i Pedagogiczną w Środzie Wielkopolskiej. Dziewczyny odczytały wiersze nadesłane na konkurs.


Spotkanie z kierownik Biblioteki Pedagogicznej

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w dniu 15.11.2022 w naszej bibliotece gościła p. Anna Gruszczyńska, kierownik Biblioteki Pedagogicznej. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat wpływu czytelnictwa na rozwój młodzieży.


MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Jak co roku nasza szkolna biblioteka zorganizowała Mikołajki.
W dniach 5 i 6 grudnia zorganizowano “Dni wybaczania”. Była to okazja, żeby bez obaw oddać zapomniane książki. Mikołaj nie zapomniał też o naszej bibliotece i przyniósł w prezencie kilka nowości książkowych, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Powstała półka z książkami o tematyce świątecznej, a czytelnicy mogli wrzucić do specjalnej skrzyneczki zamówienia na książki, które chcieliby, żeby znalazły się w bibliotece szkolnej. Na dużej przerwie natomiast zorganizowano konkurs Mikołajkowy, którego laureatami zostali: Weronika Kosmowska z 3 Td oraz Jan Dolata i Jakub Kajdanek z 2 Tb.


Książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Lista książek zakupionych w ramach programu ===> kliknij


Poznaj pracę bibliotekarza

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie kl. 1Te poznali bliżej pracę bibliotekarza od kuchni. Młodzież poznała system biblioteczny MOLNET+, pomagała przypisywać w systemie kody kreskowe do konkretnych książek oraz naprawiała zaczytane książki. W ramach programu uczniowie rozmawiali z bibliotekarzem na temat stereotypu bibliotekarza.


Dlaczego warto czytać?

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna zaprosiła czytelników do zapisywania na specjalnie przygotowanej tablicy argumentów i odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego warto czytać?”. Zapisane argumenty zostały przedstawione na szkolnym profilu FB, a tablicę postawiono w bibliotece szkolnej.


Dwie strony życia

Klasa 3 Td w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na podstawie książki „Nasz ostatni dzień” A. Silvery zrealizowała projekt „Dwie strony życia”. Uczniowie podczas zajęć bibliotecznych i wychowawczych przeczytali fragmenty książki, a następnie wykonali plakat ilustrujący jedną ze scen z książki. Lektura „Naszego ostatniego dnia” rozbudziła wyobraźnię młodzieży.


Strefa kibica w bibliotece szkolnej

W związku z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w szkolnej bibliotece powstała strefa kibica, gdzie można było usiąść i przeczytać książki o polskich i zagranicznych piłkarzach. Z tej samej okazji powstała również gazetka ścienna o tematyce sportowej, która zachęcała do wejścia do biblioteki.


Starożytna Grecja w literaturze i kuchni

BOSKA 1Ta i NIEBO w gębie za sprawą 1Tf 🙂. Prosto z Olimpu zawitali greccy bogowie oraz boginie, by wraz ze śmiertelnymi toczyć literackie boje i rozkoszować się rajskimi greckimi specjałami. Piękne stroje, wystawna owocowa uczta oraz wyśmienite greckie gyros i briam – oto dzieło naszych zaangażowanych i zdolnych pierwszaków. Projekt zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Mój projekt okładki książki

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa 1 Tc zapoznała się z działalnością biblioteki szkolnej, jej księgozbiorem oraz budową książki, a w szczególności okładek książek. Efektem końcowym było wykonanie projektu okładki własnej książki w programie Canva.