Uczniowie w Turyngii

W dniach 21 luty do 21 marca 2019 druga grupa naszych uczniów odbywała praktyki w Turyngii. Młodzież z technikum hotelarskiego oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych wizytę w Niemczech zaczęła od zwiedzania Erfurtu pod okiem opiekunki p. Małgorzaty Rauhut-Multaniak. Po przyjeździe do Eisenach nasi niemieccy partnerzy podzielili 10 osobową grupę w pary i zakwaterowali w miejscach praktyk. Nasi uczniowie spisali się znakomicie-wrócili do domu z wyśmienitymi ocenami za czas praktyk, Chwalono ich zaradność, umiejętności zarówno zawodowe jak i komunikacyjne. A czas wolny wykorzystali na zwiedzanie miejsca zamieszkania, szlifowanie umiejętności językowych oraz integrację i zawieranie przyjaźni z praktykantami z innych państw oraz pracownikami hoteli.

           

Praktykanci w Turyngii

Oj działają w pocie czoła nasi praktykanci w Turyngii. Na szczęście mają też chwilę dla siebie i mimo zmęczenia zwiedzają przepiękne okolice wokół hoteli. Spójrzcie sami 🙂

         

Podsumowanie pobytu w Turyngii

05 lutego 2019 w świetlicy spotkali się uczestnicy projektu ERASMUS+. Grupa pierwsza podsumowała swój pobyt w Niemczech krótkimi prezentacjami. Dziewczęta opowiedziały o swoich wrażeniach oraz udzieliły cennych wskazówek grupie drugiej, która już za 2 tygodnie wyjeżdża do Turyngii. Całości przysłuchiwali się również uczniowie klasy pierwszej TIG-potencjalni praktykanci 3 grupy projektu. Spotkanie zakończyło rozdanie certyfikatów potwierdzających udział w międzynarodowym projekcie uczennicom klas 4TG i 3TG oraz ich opiekunom.

  

Praktyki w Turyngii

Rozpoczęła się wielka zawodowa przygoda uczennic klasy 4TG oraz 3TG. W ramach projektu ERASMUS + 10 uczennic naszej szkoły wyruszyło do Niemiec na miesięczne praktyki. W drodze do Turyngii zwiedziły park w Potsdamie z zabytkowym pałacem Sanssouci, a po krótkim powitaniu w Eisenach rozpoczął się transfer dziewcząt do miejsc praktyk. Tu już zima i śnieg.

 

Dziewczęta z Projektu ERASMUS+ sprawdzają się rewelacyjnie w kuchni i obsłudze sal restauracyjnych w pięciu hotelach Turyngii. Kolejny dzień niemieckiej przygody za nami. Pracujemy pełną parą, ale mamy też czas na zwiedzanie i odpoczynek.Więcej informacji na fb szkoły ===> FB

      

Już trzeci tydzień trwa wielka zawodowa przygoda uczennic klas gastronomicznych CKZIU. Dziewczęta w ramach projektu ERASMUS + wyjechały na miesieczny pobyt do Niemiec 22 listopada. W czasie podróży do Turyngii wraz z opiekunką zwiedziły park w Potsdamie z zabytkowym pałacem Sanssouci. Po krótkim powitaniu przez partnerów projektu w Eisenach nastąpił transfer uczennic do 5 hoteli. Uczennice odbywają praktyki pracując w 3 różnych sekcjach: w kuchni, w restauracjach hotelowych przy serwisie oraz sprzątając pokoje. Oczywiście oprócz pracy jest również czas wolny. Ten dziewczęta wykorzystują na zawieranie nowych znajomości z praktykantami z innych miast oraz państw, zwiedzają okolice i poznają tradycje adwentowe uczestnicząc w jarmarkach bożonarodzeniowych. Do każdego z hoteli z wizytą minitorującą na początku grudnia przybyli także dyrektor CKZIU Marek Kostka wraz z koordynator projektu Justyną Tomczyk-Wojciechowską. Pobyt w Niemczech to wspaniała okazja na pogłębienie umiejętności językowych, zawarcie nowych przyjaźni ale przede wszystkim zebranie nowych doświadczeń zawodowych potwierdzonych miedzynarodowym certyfikatem Europass. W ramach projektu w lutym oraz wrześniu 2019 do Niemiec pojadą kolejni uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich.

 

Uczniowie HIPOLITA jadą do Turyngii

Za trzy tygodnie uczennice naszej szkoły rozpoczną miesięczne praktyki w Turyngii. Opiekunem grupy będzie pani Joanna Wojciechowska. Cały wyjazd na bieżąco będzie można obserwować na stronie i fb szkoły. Zachęcam kolejne osoby z klas gastronomicznych i klasy hotelarskiej do tego, żeby w lutym 2019 roku wyjechały zdobywać doświadczenie w niemieckich hotelach.

Międzynarodowe doświadczenia = zwiększone szanse dla rozwoju osobistego

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego realizuje projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+.” Tytuł projektu: ”Międzynarodowe doświadczenia = zwiększone szanse dla rozwoju osobistego”

W ramach projektu 30 uczniów z klas technikum żywienia i usług gastronomicznych i technikum hotelarskiego wyjedzie na 4 – tygodniowe praktyki do Niemiec. Poza pracą uczniowie skorzystają z atrakcji malowniczej Turyngii, dodatkowych zajęć z języka niemieckiego oraz poznają tamtejszą kulturę. Po zakończeniu otrzymają certyfikaty Europass- Mobilność.

W roku szkolnym 2018/2019

I grupa: 10 osób z kl. III i IV technikum żywienia i usług gastronomicznych: 23.11-20.12.2018

II grupa: 10 osób z kl. II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum hotelarskie: 21.02-21.03.2019

W roku szkolnym 2019/2020

III grupa: 10 osób z kl. II i III Technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum hotelarskie: 2.09-30.09.2019

Szczegółowych informacji udzielają: dyrektor Marek Kostka oraz wicedyrektor Justyna Tomczyk-Wojciechowska

Zasady i terminy rekrutacji do udziału w projekcie dla grupy I

1. Wypełnienie formularza zgłoszenia: 3.09-14.09.2018
2. Rozmowa kwalifikacyjna i obliczenie uzyskanych punktów: do 20.09.2018
a) Rozmowa kwalifikacyjna (0-10)
b) Obliczenie punktów na podstawie:
– ocen z języka niemieckiego uzyskanych na świadectwie z kl. II (0-10)
– poprawy oceny z przedmiotu z kl. I i II, poprawa o 1 stopień to 2 pkt
– średnia ocen z przedmiotów zawodowych na świadectwie z kl. II (0-10)
– zachowanie na podstawie opinii wychowawcy, pochwał, uwag, oceny z poprzedniego roku (0-10)
– ocena z praktyk (0-10)
3. Ogłoszenie listy zakwalifikowanych i listy rezerwowej: do 21.09.2018
4. Udział zakwalifikowanych w szkoleniach językowych, pedagogicznych i międzykulturowych, w tym spotkanie z niemieckim partnerem (w szkole): 30.09-10.11.2018
5. Wyjazd do Niemiec
6. Podsumowanie udziału w praktykach: 21.12.2018-07.01.2019

Hotele w których będą realizowane praktyki w Niemczech (nazwa/miejscowość)

1. Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH/OT Siegmundsburg, Oberland 8 – organizacja partnerska
2. Waldhotel Berghof/ Langenburgstraße 18-19
3. Kulturhotel Kaiserhof/ Esplanade 9
4. Hotel Herzog Georg/ Herzog-Georg-Str. 36
5. Hotel Rennsteig/ Am Badehaus 1
6. Mühlhäuser Brauhaus zum Löwen/ Felchtaer Straße 2-4
7. Freizeithotel “Rhön Feeling”/Hauptstraße 29
8. FV-Fleischwaren-Vertriebs-GmbH/ Am Forsthaus
9. Berg- und Jagdhotel Gabelbach / Am Gabelbach 1, 98693 Ilmenau

Tomek i Marcin na praktykach w Niemczech

W ramach Polsko – Niemieckiej współpracy młodzieży nasi uczniowie Tomasz Hut i Marcin Wizła odbywają miesięczną praktykę w niemieckim hotelu w Turyngii (Waldhotel Berghof w Luisenthal). Tomek i Marcin wykonują wszystkie obowiązki wraz z pracownikami tego przedsiębiorstwa. Zdobywają doświadczenie w obsłudze hotelu a przede wszystkim poznają tajniki hotelowej kuchni. Na fb szkoły znajdziecie bieżące informacje oraz zdjęcia z wyjazdu chłopaków. Praktyka Marcina i Tomka to początek współpracy naszej szkoły z firmą Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH. Uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich w kolejnym roku szkolnym będą mieli możliwość odbycia swojej praktyki w niemieckich hotelach.

GALERIA:
                      

Praktyki w Niemczech

W ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży dwóch uczniów czwartej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych 23 listopada 2017 wyjedzie na miesiąc praktyk do Turyngii. Będą doskonalić swoje umiejętności zawodowe. Będzie to projekt pilotażowy rozpoczynający naszą współpracę z dr Manfredem Müllerem, zajmującym się zarządzaniem projektami Erasmus+. Rozmowy przygotowawcze odbyły się w Siegmundsburger Haus Werraquelle. Przedsiębiorstwo to zajmuje się projektami od 2006 roku, współpracując z polskimi i węgierskimi szkołami. Podczas wizyty omówiliśmy przebieg i cel praktyk oraz odwiedziliśmy hotele i restauracje w Turyngii (Eisenach, Scheibe-Alsbach), w których uczniowie będą realizowali praktyki. Takie rozwiązanie pozwoli naszym uczniom na zdobycie dodatkowych doświadczeń oraz umiejętności na europejskim rynku pracy. Docelowo w ciągu trzech najbliższych lat 30 osób z naszej szkoły będzie mogło skorzystać z takiej formy nauki.

GALERIA:
      

Erasmus+ z SILS

Uczniowie naszej szkoły: Marta Matela, Daria Hedzielska, Kamil Nawrot oraz Szymon Gołębiewski uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w ramach Erasmus+. Celem projektu było rozwijanie kompetencji komunikacyjnych oraz pokazanie metod komunikacji poprzez narzędzie video. Wymiana odbyła się między 16 a 23 listopada 2016 roku w Folwarku Konnym w Hermanowie i zebrała 42 młode osoby w tym 6 liderów młodzieżowych z Cypru, Włoch, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji i Polski. Serdecznie dziękujemy panu Jędrzejowi Janiakowi ze Stowarzyszenia SILS za umożliwienie nam uczestnictwa w tym projekcie.

Więcej informacji na stronie ==>SILS.

Z SILSem na Cypr

Cypr w środku zimy? To brzmi jak bajka, a jest na wyciągnięcie ręki. Właśnie skończyła się kolejna wymiana młodzieżowa w ramach Erasmus+, w której udział wzięła uczennica średzkiego Hipolita. Wszystko dzięki Stowarzyszeniu inicjatyw lokalnych społeczności SILS.

W styczniu odbyła się kolejna wymiana a młodzieżowa zorganizowana przez SILS, pt.: „Sport your mind”, tym razem na Cyprze. Podczas wyjazdów odbywają się warsztaty, których celem jest pokazanie uczestnikom z różnych krajów na czym polega integracja europejska w praktyce. Okazuje się, że młodzi ludzie na całym kontynencie mają podobne problemy, podobnie spędzają czas, a ich zainteresowania są zbliżone. Poza tym jest to świetna okazja, żeby zawrzeć nowe znajomości, które przetrwają lata.

Nowe horyzonty

W styczniowej wymianie udział wzięła Sandra Staniszewska ze średzkiego Hipolita. – „O naborze dowiedziałam się z profilu Centrum Edukacji Językowej na Facebook-u. Wystarczyło przesłać zgłoszenie” – mówi Sandra. Centrum Edukacji Językowej jest prowadzone przez SILS.
– „W wymianie młodzieżowej udział może wziąć każdy między 18, a 30 rokiem życia” – tłumaczy Jędrzej Janiak, prezes SILS. – „Jednym z podstawowych warunków jest znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym komunikację” – dodaje.
– „Erasmus+ to dla mnie ogromna szansa własnego rozwoju i poznania wspaniałych ludzi z Rumunii, Bułgarii, Polski, Węgier, Hiszpanii, Cypru, Grecji, Belgii i Słowacji. Wymiana uświadomiła mi jak wiele można się nauczyć przez wspólne działanie, tworzenie, współpracę. Uczenie to nie tylko siedzenie w ławce. Wyjazd poszerzył moje horyzonty i całkowicie zmienił sposób patrzenia na świat” – mówi Sandra. – „Poza ciekawymi warsztatami, które trwały całe dnie, mieliśmy okazję zwiedzić wyspę i poznać ciekawe i piękne zakątki tego miejsca” – dodaje. – „W tym roku odbędą się jeszcze wymiany do Londynu i na Cypr. Na kolejne lata planujemy Grecję i Rumunię” – podkreśla Jędrzej Janiak. – „Sami również wystąpimy jako organizacja, która ugości międzynarodową wymianę w Polsce” – dodaje. O kolejnych naborach można dowiedzieć się z profilu Centrum Edukacji Językowej na Facebook-u – tam znajdują się najbardziej aktualne informacje.

O SILS

Stowarzyszenie na rzecz inicjatyw lokalnych społeczności SILS to organizacja, która powstała, żeby aktywizować młodzież na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. Przy współpracy z lokalnymi szkołami, jednostkami samorządu terytorialnego i innymi organizacjami SILS tworzy i realizuje programy edukacji innej niż formalna, podczas których młodzież uczy się skutecznej komunikacji, przedsiębiorczości i nabywa nowe umiejętności społeczne.
Stowarzyszenie prowadzi również szkołę językową – Centrum Edukacji Językowej. W Środzie Wielkopolskiej.
– „Naszym priorytetem jest podnoszenie samooceny wśród polskiej młodzieży i pokazanie im, że są bardzo wartościowi. Niestety często nie zdają sobie z tego sprawy” – podkreśla Jędrzej Janiak.

GALERIA: