Pogadanka o dopalaczach i narkotykach

Starsza sierżant Natalia Nowak przedstawiła informacje dotyczące narkotyków oraz dopalaczy. Omówiła skutki używania środków odurzających. Spotkania o takiej tematyce są bardzo potrzebne wśród młodzieży.

GALERIA

/B. Kuropka/

 

Targi Pracy, Edukacji i Rzemiosła

GALERIA

 

Święto Konstytucji 3 Maja

W piątek, 03 maja 2019 delegacja uczniów, nauczycieli i dyrekcji uczestniczyła w obchodach 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele Kolegiackim, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik J. H. Dąbrowskiego, gdzie burmistrz Piotr Mieloch wygłosił okolicznościowe przemówienie, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Obchody uświetniły występy przedszkolaków, orkiestry dętej oraz krótki rys historyczny dotyczący Ustawy Rządowej.

GALERIA

/A. Hibner, K. Józefiak, K. Napierała/

 

Rolety od Decora S.A.

Pragniemy podziękować firmie Decora S.A. za kolejną partię rolet okiennych przekazanych naszej szkole. Tym razem trafiły one do wyremontowanej sali 204.

 

Dzień Wiosny 2019

Wiosna w CKZiU została przywitana!!!!!!! Zarówno uczniowie jak i nauczyciele przywitali Wiosnę jak należy. We wspólnej zabawie wzięła udział społeczność uczniowska naszej szkoły wraz z wychowawcami i nauczycielami. Można było sprawdzić swoje możliwości w wirtualnej grze w kręgle, kalamburach frazeologicznych, konkursie ”Jaka to melodia”, a także w zabawie „Wiosenne porządki” (rozwieszanie prania na czas, segregowanie klocków to tylko niektóre z konkurencji, które ubawiły uczestników). W sportowych zmaganiach rywalizowali ze sobą uczniowie różnych klas a widzowie dopingowali rozgrywających. W tym samym czasie w kuchni przygotowywana była wiosenna zupa, którą oczywiście zajadali się uczestnicy Dnia Wiosny. Dużym powodzeniem cieszyły się konkurs „Nauczyciele wczoraj i dziś”, który polegał na dopasowaniu współczesnych zdjęć nauczycieli do zdjęć z ich dzieciństwa. Choć konkurs nie był łatwy to znaleźli się uczniowie, którzy poradzili sobie z zadaniem doskonale. Zwieńczeniem konkursów i zabaw był wspólny apel na którym zwycięska klasa odśpiewała wiosenny szlagier- piosenkę ułożoną na tę okoliczność.

Podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia.

GALERIA

/J. Pohl/

 

CKZIU na Festynie Naukowym w SP nr 3 w Środzie Wielkopolskiej.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na Festynie Naukowym – Szkole Podstawowej nr 3. Analiza smaków, organoleptyka, czyli rozpoznajemy smaki, produkty, napoje oraz czyste smaki kuchni molekularnej. Cuda z warzyw – czyli carving w pięknej odsłonie i warsztaty. Ciastka jak z obrazka – dosłownie.Malowanie kawą i analiza zapachów, świecący ogórek, roboty, bezpieczne zakupy ze skanerem kodów, kody QR, bezpieczny transport towarów. To było super.

GALERIA

/M. Mikołajczak/

 

Zbiórka makulatury w CKZiU

Nasza szkoła Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. w dniu 26.03.2019 r. po raz kolejny zaangażowała się w zbiórkę makulatury.

DziŚ ekologia jest bardzo ważna, ponieważ żyjemy w czasach w których środowisko jest zanieczyszczone. Poprzez zbieranie makulatury chronimy drzewa a przede wszystkim siebie. Średnio 1 drzewo wytwarza tlen dla 10 osób. Drzewa także pochłaniają CO2, dzięki czemu wpływają na Nasz klimat.

Wszystkim za udział w zbiórce serdecznie dziękujemy.

Udało Nam się uzbierać ponad 1360 kg.
BVBI 2TEL 134kg
II 3TE 131,4kg
III 2TL 67,4kg

/M. Mikołajczak/

 

Z wizytą w Galerii Miejskiej

Uczniowie 2THG udali się do Galerii Miejskiej na wystawę zbiorów pozyskanych dla przyszłego Muzeum Środy. Młodzież zapoznała się z fotografiami z XX wieku, dokumentami z okresu II wojny światowej, a także pamiętnikiem z czasów Powstania Wielkopolskiego. Ciekawe historie towarzyszą tym z pozoru nieistotnym przedmiotom. Mogliśmy również odsłuchać wywiadów z mieszkańcami Środy Wielkopolskiej. Była to ciekawa lekcja historii i zachęta do zbierania rodzinnych pamiątek aby ocalić je od zapomnienia.

GALERIA

/A. Hibner/

 

Hey! It’s time for the Scottish Day!
Scotland – what a land!

Dzień Szkocki w Hipolicie odbył się 6 marca 2019r. Wśród zaproszonych gości pojawili się również uczniowie WWSSE i Liceum Ogólnokształcącego ze Środy Wielkopolskiej.
Uczniowie wzięli udział w prezentacji o Szkocji, rozwiązali quiz na podstawie fragmentu filmu ‘Braveheart’, sprawdzili się w powiatowym konkursie literackim opartym na fragmentach powieści współczesnej pisarki Janice Galloway, wzięli udział w warsztatach tłumaczeniowych z języka szkockiego na język angielski, obejrzeli widowisko przygotowane przez rówieśników oraz uczestniczyli w projekcji filmu ‘The Water Horse’ w oryginalnej wersji językowej.
Zwycięzcami konkursu literackiego zostali:

I miejsce:
Mikołaj Solarski z LO,
Maja Janus z WWSSE
Jakub Pałasz z CKZi
II miejsce:
Jakub Felman z LO
III miejsce:
Magdalena Sobkowiak z LO
Marcel Mieloszyński z CKZiU
Wyróżnienie:
Krystyna Kwiecińska WWSSE
Szymon Wawrzyniak CKZiU

GALERIA

/Organizatorzy: D. Kuźniewska, L. Kasprzak, A. Leporowska/

 

Spotkanie dla klas maturalnych – oferta Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki

4 marca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Przedstawiono ofertę dla klas maturalnych, która jest niezwykle atrakcyjna. Po ukończeniu studiów uczelnia gwarantuje zatrudnienie na terenie całej Polski. Studia Służby Więziennej zapewniają studentom zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie, umundurowanie, wynagrodzenie. Kształcenie I stopnia studiów stacjonarnych przygotowuje (studenta) podoficera do stanowiska chorążego. Jest to publiczna uczelnia służb państwowych, kształcąca w dziedzinie nauk społecznych, w zakresie nauk o prawie, nauk o bezpieczeństwie, nauk o obronności, pedagogiki, psychologii i socjologii. Zajęcia dydaktyczne realizowane będą w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

GALERIA

/B. Kuropka/

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez Unesco w 1999 roku. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Pierwszym punktem programu była lekcja j. polskiego w wydaniu kl. 2 TL, która przedstawiła łamaną polszczyznę. Wszyscy uczniowie mogli wysłuchać audycji radiowej na temat genezy święta, a także sprawdzić się w konkursie “Z frazeologią za pan brat”. Laureatką konkursu została Anna Buczma z kl. 2 TL. Uczniowie kl. 1TEb oraz 2B wysłuchali wykładu na temat ortografii polskiej i wzięli udział w dyktandzie. Młodzież obejrzała filmy na temat historii polszczyzny oraz imion i nazwisk polskich. Ostatnim punktem dnia był występ artystyczny uczennic kl. 1 LEa – Wiktorii Przybylskiej oraz Klaudii Janasik, które zaśpiewały znane polskie przeboje, a K. Janasik recytowała wiersz W. Szymborskiej pt. “Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”.

GALERIA

/B. Gierczyńska-Wasłowicz, B. Kuropka, A. Leporowska, K. Napierała, E. Nowaczyk, J. Pohl /

 

Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Mają wielkie serca

Klasa 2 TEK przygotowała przedstawienie i wystąpiła w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym u Dominikanek w Broniszewicach.
Wszyscy się świetnie bawili.
Brawa dla naszych uczniów
Dziękujemy, że jesteście i potraficie pomagać innym i dawać im radość.

GALERIA

/ks. M. Gierlich/

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W CKZiU

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 obchodziliśmy w naszej szkole 19 lutego 2019r. pod hasłem „Działajmy razem”. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. w Polsce od 2005 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W tym roku, przez hasło „Działajmy razem!”, mamy zwrócić szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa uczniów online. Należy podkreślić, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z uczniem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

W tym dniu gościem CKZiU w Środzie Wlkp. była sierż. Natalia Nowak z KPP w Środzie Wlkp., która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła problem cyberprzemocy i braku kultury w sieci oraz jakie skutki może on spowodować. Na zakończenie spotkania młodzież obejrzała filmiki poruszające omawiane problemy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 1TIG, 1TLA, 1TLB i 3TI wraz z opiekunami.

GALERIA

/K. Gabryelewicz, A. Karbowiak/

 

Lekcja języka ojczystego na wesoło w 2 TL

W czwartek 21 lutego 2019r., w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego w klasie 2TL odbyła się „lekcja języka polskiego na wesoło”.

Zadaniem uczniów było odczytanie trudnych, złożonych zdań w języku ojczystym bez wcześniejszego przygotowania. Wypowiedzenie tych zdań okazało się niezłym ćwiczeniem językowym i przysporzyło wiele śmiesznych sytuacji podczas lekcji. Dodatkowym zadaniem było odczytanie tych zdań bez znaków diakrytycznych (a zamiast ą, o zamiast ó, z zamiast ż,ź).

Lekcja przeprowadzona została na zasadzie podziału ról. W rolę Dziennikarki wcieliła się Julia a Ola, Iza, Zuzia, Basia, Natalia, Igor i Kacper stali się przypadkowo zapytanymi przechodniami – uczniami.

Celem lekcji było pokazanie, że język ojczysty potrafi sprawić wiele trudności. Dbanie o niego jest ważnym elementem naszej kultury.

GALERIA

/J. Pohl/

 

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

W związku z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, od grudnia 2018 r. do lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły czcili pamięć o powstaniu. Uczestniczyliśmy w oficjalnych uroczystościach odbywających się w Środzie Wlkp., pracowaliśmy w ramach projektu, ale przede wszystkim sami włączyliśmy się w kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które rozegrały się pomiędzy 27 grudnia 1918 r. a 16 lutego 1919 r. Uczniowie klasy 3TL przygotowali pod kierunkiem Pani Ewy Karaśkiewicz przedstawienie, które przybliżyło uczniom Hipolita sytuację na terenie Wielkopolski w XIX i na początku XX w. Młodzież mogła także wziąć udział w konkursie plastycznym na zaprojektowanie kartki powstańczej. Zwyciężczynią tejże rywalizacji okazała się uczennica klasy 2A Karolina Andruszewska. Poza tym uczniowie poszerzali pamięć o powstaniu na lekcjach historii.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

Dzień z życia spedytora

W miniony czwartek logistycy, z klas 3 TL i 3 TLE uczestniczyli w dwugodzinnym spotkaniu z pracownikami firmy Raben Transport p. Iwoną Werner i p.Pauliną Wojtkowiak. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję bliżej poznać tabor transportowy jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm spedycyjno-transportowych w Polsce. Przypomnieli sobie podstawowe wymiary środków transportu drogowego. Mogli również przeanalizować prawdziwe zlecenia transportowo-spedycyjne i wskazać najważniejsze elementy jego treści. W ramach ćwiczeń ustalali również maksymalną ilość ładunku, jaką można umieścić w pojeździe. Usłyszeli o tym, z jakimi problemami w swojej codziennej pracy spotykają się spedytorzy. Poznali też najczęściej wykorzystywane przez spedytorów w swojej pracy giełdy transportowe. Spotkanie było bardzo interesujące i stanowiło podsumowanie zdobytej wiedzy.

GALERIA

/E. Kubiak/

 

„Logistyka nam styka” czyli feryjne zmagania z logistyką

Podczas ferii zimowych uczniowie gimnazjów i ostatnich klas szkoły podstawowej mieli okazję wziąć udział w warsztatach logistycznych.
Spotkanie zostało zorganizowane w środę 23 stycznia i pokazało, że naukę można potraktować z przymrużeniem oka. W pracowni logistycznej uczestnicy mogli się zmierzyć z problemami, przed którymi stanąć może każdy logistyk – musieli uformować paletowe jednostki ładunkowe, bo jakiś „łobuz” porozrzucał towar w magazynie; wykonując polecenie szefa transportowali na „paleciaku” ładunek, a polskiemu skoczkowi planowali trasę przejazdu na zawody. Nie mniej umysłowej gimnastyki wymagały szarady, rebusy i krzyżówka „Gimnastyka okiem logistyka”

GALERIA

/K. Józefiak/

 

Ferie z Sherlockiem

25 stycznia w CKZiU odbyły się ferie z Sherlockiem. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pierwszy odcinek uwspółcześnionej wersji przygód Sherlocka Holmesa w oryginalnej wersji językowej. Po filmie uczniowie rozwiązali krótki quiz. Była również okazja do sprawdzenia się polonistycznie w grach językowych.

GALERIA

/Zespół nauczycieli języka angielskiego i polskiego/

 

Betlejem jest w nas, czyli uczniowie CKZiU w Cechu Rzemiosł Różnych

Niezwykła magia noworocznych spotkań wiąże się ze składaniem życzeń ale skłania też do podsumowań i czynienia postanowień, i tych małych, i tych dużych.
6 stycznia uczniowie klasy 1TLa ( Nikola Bajka, Joanna Ciszak, Oliwia Fibner, Klaudia Janasik, Dmitrij Kwapisz, Julia Pacholczyk, Sandra Podgajska, Wiktoria Przybylska. Emilia Szymczak, Wiktor wieczorek) i 2TG ( Jacek Woźny) zaprezentowali spektakl , zatytułowany Betlejem jest w nas. Złożyły się na niego tradycyjne kolędy i kolędy w nowych aranżacjach, ilustrowane biblijnym przekazem ale także egzystencjalnymi treściami, podkreślającymi uniwersalny charakter takich wartości, jak: miłosierdzie, tolerancja, miłość, solidarność.
Przedstawienie wzbudziło pozytywne emocje, podobało się połączenie tradycyjnego motywu bożonarodzeniowego z nowatorskim jego ujęciem.

GALERIA

/B. Gierczyńska-Wasłowicz/

 

Uczniowie – pracownikom szkoły, czyli opłatkowe spotkanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Christus natus et nobis venite adoremus, słowa te padły podczas jasełkowego spotkania pracowników CKZiU. Uczniowie zabrali grono pedagogiczne, pracowników szkoły i zaproszonych gości w duchową pielgrzymkę do sanktuarium narodzenia w Betlejem.
Łącząc tradycyjne podejście do Świąt Bożego Narodzenia z ponadczasową ich wymową, podkreślili, że stając przy żłóbku Boga- Człowieka, u skromnej kolebki Jezusa, uczymy się miłości, wiary i nadziei.
Uczniowie, w ten przedwigilijny czas nauczali, że Betlejem jest blisko, na odległość ludzkiego serca a sens życia człowieka zawiera się w ewangelicznej zasadzie ubóstwa i miłosierdzia.
Po przedstawieniu przyszedł czas na składanie życzeń. I tak w miłej, świątecznej atmosferze , kontemplowanej w ubóstwie groty betlejemskiej, oczekiwano na Noc Szczęśliwego Rozwiązania.

GALERIA

/B. Gierczyńska-Wasłowicz/

 

PAMIĘTALIŚMY O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

Obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się 21 grudnia 2018 r. od uroczystego odsłonięcia ponika upamiętniającego powstańców „ POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM ZIEMI ŚREDZKIEJ-CHWAŁA”. Główne uroczystości miały miejsce 27 grudnia. Po inscenizacji walk na średzkim rynku, odprawiona została w Kolegiacie Msza Święta w intencji uczestników walk powstańczych w latach 1918-1919, po czym uczestnicy obchodów udali się na Kwaterę Powstańców Wielkopolskich, znajdującą się na średzkim cmentarzu. Po okolicznościowych przemówieniach przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

Nauczyciel na medal 2018

W dniu 12 grudnia 2018r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów pamiątkowych, medali i tablic laureatom plebiscytu Głosu Wielkopolskiego na Najpopularniejszego Nauczyciela na Medal 2018 w powiecie oraz Szkoły Przyjaznej Uczniom.
W kategorii Najpopularniejszy Nauczyciel Szkół Ponadgimnazjalnych w powiecie średzkim tytuł ten otrzymała pani Anna Skrzypczak z CKZiU w Środzie Wlkp.
W kategorii Publiczna Szkoła Przyjazna Uczniom I miejsce w powiecie średzkim uzyskało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. Kryterium nominacji i wyboru laureatów były głosy uczniów i rodziców. Celem plebiscytu ma być promowanie i docenienie nauczycieli oraz pokazanie innego oblicza ich pracy, sympatii rodziców i uczniów.
Nagrody na uroczystej gali wręczali Wojewoda Wielkopolski p. Zbigniew Hoffmann oraz redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego p. Adam Pawłowski.

GALERIA

 

 

DZIEŃ PATRONA W HIPOLICIE

Tradycyjnie, jak co roku, w grudniu obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły, Hipolita Cegielskiego. W ramach popularyzacji wiedzy na temat tego społecznika, przedsiębiorcy i filologa, człowieka wszechstronnego i mogącego stanowić wzór dla współczesnej młodzieży, zorganizowaliśmy cykl imprez. W ich skład weszły: Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności Hipolita Cegielskiego, audycja radiowa poświęcona jego życiu oraz program artystyczny. Na program składały się fragmenty filmu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” uzupełnione informacjami biograficznymi oraz fragmentami pism Cegielskiego, a także książek wspomnieniowych Marcelego Mottego i Pauliny Cegielskiej. Wyłoniła się z nich postać człowieka wielkiego kalibru, którego słowa do dziś brzmią aktualnie.
Konkurs wiedzy o Hipolicie Cegielskim zainicjowany został już w listopadzie 2018 r., kiedy odbył się etap klasowy, po którym do etapu szkolnego zakwalifikowało się po trzech uczniów z poszczególnych klas pierwszych..
10.12.2018 r. rozpoczęły się zmagania na etapie szkolnym, w którym uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą dotyczącą życia i działalności Hipolita Cegielskiego, odpowiadając na 28 pytań testowych. Jedno zadanie miało formę problemową i odwoływało się do różnych działań podejmowanych przez Patrona naszej szkoły w ciągu jego całego życia.
Największą wiedzą o Hipolicie Cegielskim wykazał się uczeń klasy 1TIG Krzysztof Mazur. Drugie miejsce zajęła Julia Zimowska również z klasy 1TIG, a trzecie Dawid Marciniak z klasy 1TEa. Uczniowie ci będą reprezentowali szkołę w konkursie międzyszkolnym, który odbędzie się w marcu 2019r. w Chodzieży.
Uczniowie w Dniu Patrona wysłuchali również audycji radiowej, wyemitowanej przez szkolne radio Hipek dotyczącej życia i działalności Hipolita Cegielskiego. Przypomniano młodzieży najważniejsze fakty dotyczące jego życia prywatnego, nauki, pracy zawodowej jako nauczyciela i przedsiębiorcy oraz działalności społecznej, publicystycznej i patriotycznej.

GALERIA

/A. Kamińska, A. Leporowska/

 

Edukacja globalna 2018

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (19 -25 listopada) uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielu wydarzeniach:

1. Przeglądzie Filmów Odpowiedzialnych zorganizowany w kinie Baszta (uczniowie klasy 1TLa, 2TI i 3TE). Obejrzeliśmy cykl krótkometrażowych filmów ilustrujących 17 celów zrównoważonego rozwoju. Nasi uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością i to oni otrzymali vouchery do kina za trafne odpowiedzi w konkursowych zmaganiach.

2. Uczennice klasy 4TG czytały w oryginale fragmenty powieści Lwa Tołstoja „Anna Karenina”. Kolejnym etapem była pogadanka na temat szczęścia, postępowania etycznego oraz miłości w literaturze.

3. Uczniowie klas: 4TG, 3TLE, 1TEB przystąpiły do projektu, w którym przez 7 dni pisali, jakie produkty konsumowali, skąd ta żywność pochodziła lub gdzie była produkowana. Informacje te młodzież czerpała ze znaków towarowych umieszczonych na opakowaniach oraz danych otrzymanych podczas zakupów. Zebrane informacje 5-osobowe zespoły nanosiły na mapę świata. Celem tego zadania było usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy na temat pochodzenia produktów, uprawy i hodowli oraz kształtowanie wiadomości na temat ludzi z całego świata wytwarzających naszą żywność.

4. Klasa 2 TL brała udział w grze miejskiej. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy i w nich realizowali zadania związane z miastem i jego historią. Polecenia w zadaniach były w języku angielskim i także odpowiedzi należało podać w tym języku. Wszystkie grupy doskonale poradziły sobie z poleceniami.

5. Kończący się Tydzień Globalnej Edukacji był okazją dla klasy 2B (grupy kucharzy) i klasy 3TEL (grupa ekonomistów) do spotkania z kuchnią włoską. Uczniowie przygotowali pyszną pizzę. Nawet zajęcia z rachunkowości mogą być ciekawe i smaczne. Inni uczniowie przygotowali dania kuchni tajskiej i włoskie spaghetti. Klasa 1TIG na zimne wieczory zaproponowała zupę cebulową z kuchni francuskiej, ostrą zupę z kuchni meksykańskiej i pomidorową w nieco innym wydaniu.

6. “Świat się zmienia-a co z nami?”

Uczniowie klasy 2TEK wzięli udział w warsztatach związanych z edukacją globalną – migracje, konflikty i pokój, stosunki międzykulturowe, prawa człowieka, działania antydyskryminacyjne. Rozmawiali z zaproszonymi gośćmi: Brazylijką z polskimi korzeniami, Maurytyjką, osobą niepełnosprawną na wózku, osobą transgenderową, Ukrainką z korzeniami arabskimi, Portugalczykiem i protestanckim księdzem. Projekt realizowało poznańskie Stowarzyszenie Jeden Świat.

7. Parzyliśmy i piliśmy kawę z różnych stron świata.

8. Logistycy z klas: 4TL, 3TL i 3TLE wzięli udział w logmeetingu – LOGISTYKA NA FALI w Wyższej Szkole Logistyki. Gościem specjalnym był kpt. Krzysztof Baranowski, najsłynniejszy polski żeglarz, który dwukrotnie, samotnie opłynął kulę ziemską. Pan kapitan w bardzo barwny sposób opowiadał o tym jak został żeglarzem. Zwrócił uwagę na jachtową etykietę i dress code. Mówił o tym, w jaki sposób kształtują się relacje pomiędzy członkami załogi podczas wielomiesięcznych rejsów. Zauważył, że uczucia na morzu bardzo się intensyfikują, tzn.: jeśli przed rejsem kogoś się lubiło to w czasie rejsu można go pokochać, ale jeśli kogoś się nie lubiło to można go znienawidzić. Zaznaczył też, że najważniejsze w życiu są pasja i cele oraz determinacja w dążeniu do nich. Z opowieści pana kapitana płynie wniosek: NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH.

9. Uczniowie klasy 4TL odbyli cykl lekcji zawodowych w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji w Środzie Wlkp. w Oczyszczalni ścieków w Chwałkowie oraz w Stacji Uzdatniania Wody.

10. Uczniowie klasy 2TL odwiedzili Centrum Techniki Magazynowej PROMAG S. A. w Poznaniu. Na terenie CTM umieszczona jest ekspozycja MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI. Prezentuje ona najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu magazynowania. Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć wózki autonomiczne w pracy, skompletować zamówienie za pomocą rękawic ze skanerem, zobaczyć automatyczne systemy składowania, kompletacji i transportu wewnętrznego. PROMAG jest firmą, która wśród swoich działań na rzecz odpowiedzialności społecznej wymienia priorytety: Dbamy o środowisko naturalne, Pomagamy potrzebującym, Inwestujemy w przyszłe pokolenia, Dbamy o naszych pracowników.

11. Na zajęciach z magazynów dystrybucyjnych uczniowie z klasy 1TLA rozegrali pokera kryterialnego “Odpowiedzialne zakupy”. Gra polegała na ustaleniu hierarchii cech świadczących o tym czy zakupy można nazwać etycznymi i ekologicznymi. Każdy 4-osobowy zespół otrzymał planszę podzieloną na 3 strefy oraz 27 kart. Na każdej karcie zawarta była jedna opinia wyrażająca stosunek gracza do odpowiedzialnych zakupów. Gracze mogli samodzielnie decydować, jakimi przesłankami kierują się podczas robienia zakupów, dyskutować ze współzawodnikami i przekonywać ich do swoich racji. Efektem końcowym była plansza z ułożonymi kartami odzwierciedlającymi pogląd grupy na cechy decydujące o etyczności i ekologiczności zakupów, a podsumowaniem całej rozgrywki była zbiorcza plansza, na której zaznaczono odpowiedzi poszczególnych zespołów.

12. Uczniowie klas 2TL i 2TEL (podobnie, jak wcześniej ich koledzy z kl. 4TL) przyjrzeli się pracy nowoczesnego zakładu gospodarowania odpadami, który funkcjonuje w Witaszyczkach k/Jarocina. Najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie zakład powołany został do życia na bazie porozumienia 17 wielkopolskich samorządów. Przedsiębiorstwem zarządza Zakład Gospodarki Odpadami sp. z o.o. w Jarocinie, który nie bez przyczyny szczyci się mianem ekologicznego lidera regionu. Zakład w Witaszyczkach przetwarza rocznie ok. 60 tys. ton odpadów, obsługując 17 wielkopolskich gmin, czyli 240 tysięcy osób.

13. Uczennice klasy 4TG miały okazję obejrzeć film “The age of stupid” w oryginalnej wersji językowej. Jest to opowieść o naszych czasach, ale z perspektywy osoby żyjącej w przyszłości – w roku 2055 r. Film jest więc zbiorem reportaży i dokumentów poruszających problemy dzisiejszego świata takie jak: ubóstwo i konsumeryzm, globalne ocieplenie, nadużywanie transportu lotniczego i drogowego, marnowanie energii, niezrozumienie dla nowych, odnawialnych jej źródeł. “Wiek głupoty” ma ogromną wartość edukacyjną, porusza szczerymi wypowiedziami i obrazami, dlatego po seansie, na lekcji, został omówiony i skomentowany. Podsumowując, Tydzień Edukacji Globalnej jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na sprawy i problemy globalne. Dziękuję za aktywny udział w tej akcji.

GALERIA

 

 

 

Zagrali w pokera… kryterialnego

Na zajęciach z magazynów dystrybucyjnych uczniowie z kl. 1 TLA rozegrali pokera kryterialnego “Odpowiedzialne zakupy”. Gra polegała na ustaleniu hierarchii cech świadczących o tym czy zakupy można nazwać etycznymi i ekologicznymi.
Każdy 4-osobowy zespół otrzymał planszę podzieloną na 3 strefy oraz 27 kart. Na każdej karcie zawarta była jedna opinia wyrażająca stosunek gracza do odpowiedzialnych zakupów. Gracze mogli samodzielnie decydować, jakimi przesłankami kierują się podczas robienia zakupów, dyskutować ze współzawodnikami i przekonywać ich do swoich racji. Efektem końcowym była plansza z ułożonymi kartami odzwierciedlającymi pogląd grupy na cechy decydujące o etyczności i ekologiczności zakupów, a podsumowaniem całej rozgrywki była zbiorcza plansza, na której zaznaczono odpowiedzi poszczególnych zespołów.
Warsztaty odbyły się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

GALERIA

/K. Józefiak/

 

SZKOLNY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU W HIPOLICIE

Obchody Szkolnego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w HIPOLICIE rozpoczęły sie od lekcji profilaktyki antynikotynowej, które odbyły się w listopadzie 2018 we wszystkich klasach pierwszych szkoły branżowej i technikum.
Młodzież klas: 1a, 1b, 1 tig, 1tea wykonała plakaty mówiące o szkodliwości nałogu palenia tytoniu. Zaś uczniowie klas: 1b i 1 tig zrealizowali karty kosztów palenia papierosów.
W piątek 23 XI 2018 na dużej przerwie młodzież klasy 1 tig poprowadziła stoisko kalkulacji kosztów palenia. Każdy uczen mógł obliczyć, ile traci lub mogłaby stracić osoba paląca papierosy przez tydzień, miesiąc, rok, 10 i 20 lat oraz zapisać co można kupić za te kwoty.
Działanie te wsparła gazetka tematyczna z informacjami profilaktycznymi, przykładowymi obliczeniami i kartami kosztów palenia tytoniu.

GALERIA

/M. Mikołajczak/

 

Świat się zmienia – a co z nami?

Klasa 2TEK wzięła udział w projekcie z zakresu edukacji globalnej “Świat się zmienia – a co z nami?”. Projekt jest współfinansowany w ramach programu współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP a realizowany przez poznańskie Stowarzyszenie Jeden Świat. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznie związanych z edukacją globalną – migracje, konflikty i pokój, stosunki międzykulturowe, prawa człowieka, działania antydyskryminacyjne. W czasie szkolenia odbyły się spotkania połączone z Żywą Biblioteką w czasie których młodzież rozmawiała z zaproszonymi gośćmi: Brazylijką z polskimi korzeniami, Maurytyjką, osobą niepełnosprawną na wózku, osobą transgenderowa, Ukrainką z korzeniami arabskimi, Portugalczykiem i protestanckim księdzem. Wydarzenie odbyło się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Głównym celem projektu jest popularyzacja zagadnień związanych z prawami człowieka, pokojem oraz wojną, w tym migracji przymusowych, a także promowanie refleksyjnych postaw w społecznościach lokalnych.

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

 

Akcja „Rekord dla Niepodległej”

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. W piątek 9 listopada o godzinie 11.11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, cała społeczność szkolna zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy. Ta chwila na długo pozostanie w naszej pamięci.

GALERIA

 

 

PROJEKT NIEPODLEGŁA: otwarcie wystawy z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

W ramach projektu „Niepodległa” szkoła zobowiązała się do realizacji dwóch działań obowiązkowych. Jednym z nich jest organizacja wystawy złożonej z pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości polskiej. Zbiórka pamiątek została ogłoszona we wrześniu. Oficjalne otwarcie odbyło się 9 listopada. Wystawa składała się z kilku działów: Życie codzienne w II RP, przedmioty codziennego użytku, Powstańcy Wielkopolscy z naszych rodzin, moda w II RP. Na wystawie zostały zaprezentowane prace uczniów z następujących konkursów: „Selfie z Niepodległą”, „Ignacy Jan Paderewski w karykaturze”, pocztówka z okazji odzyskania niepodległości. Ciekawym pomysłem było pokazanie ulicy Paderewskiego (przy której mieści się nasza szkoła) dawnej i obecnej. Pod kierunkiem p. Marii Plutowskiej przeprowadzono wywiady z najstarszymi mieszkańcami ulicy.

GALERIA

/zespół Niepodległej/

 

„W drodze do Niepodległości”- przedstawienie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

14 listopada w średzkim Ośrodku Kultury uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami przygotowali montaż słowno-muzyczny „W drodze do Niepodległości”. W 40 minutowym przedstawieniu udało się przedstawić dzieje Rzeczpospolitej od XVII wieku i czasów szlachty sarmackiej, przez czas rozbiorów aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
W przedstawieniu wzięło udział 35 osób z różnych klas. Nie zabrakło aktorów w strojach szlacheckich, żołnierzy i ich ukochanych, Józefa Wybickiego, Kosyniera, a także harcerzy i harcerek oraz wieszcza narodowego. Przede wszystkim nie należy jednak zapomnieć o Polsce i zaborcach, którzy przy 9 symfonii Beethovena odegrali zapadającą w pamięć scenę upadku a następnie „podniesienia” się Rzeczypospolitej. Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałym zakończeniu przedstawienia fragmentami Nocturne Op.9 No. 2 i Waltz a – moll w wykonaniu Filipa Walczaka.
Wszystkim uczniom, którzy mieli swój udział w przedstawieniu należą się ogromne podziękowania, gdyż ich zaangażowanie i emocje sprawiły, że publiczność biła brawa na stojąco. Podziękowania należą się również Adamowi Witkowskiemu za techniczne przygotowanie przedstawienia a Maksymilianowi Samsonowi za fotograficzną relację z wydarzenia.
Przedstawienie powstało również dzięki zaangażowaniu wielu osób. Dziękujemy p. Sebastianowi Kawickiemu za przygotowanie scenografii, p. Leszkowi Bałuchowi za jej przewiezienie, p. Monice Pawlickiej za wypożyczenie strojów dla harcerek, p. Markowi Idaszkowi za wypożyczenie munduru żołnierza. Specjalne podziękowania należą się pracownikom Ośrodka Kultury w Krzykosach za udostępnienie strojów ludowych oraz średzkiemu Ośrodkowi Kultury za użyczenie sali i nagłośnienia.

GALERIA

/J. Pohl, B. Kuropka/

 

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 1918 r. O godzinie 10 w średzkiej Kolegiacie, rozpoczęła się msza św. za Ojczyznę, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik Jana Henryka Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski i przemówieniu burmistrza Środy Wlkp. Wojciecha Ziętkowskiego, nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów. W imieniu społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wiązankę złożyli uczniowie i nauczyciele. Podczas uroczystości obecny był również poczet sztandarowy naszej szkoły. Uczestnictwo w uroczystościach Święta Niepodległości stało się świetną okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu historii Polski i wyrażenia postawy patriotycznej.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

Uczennice z klasy 2TEK w DPS w Broniszewicach

Dnia 31.10.2018 roku 3 uczennice klasy 2TEk wraz z księdzem Mateuszem Gierlichem udali się do DPS dla dzieci i młodzieży w Broniszewicach prowadzony przez Siostry Dominikanki. Na wstępie zostali ciepło przywitani przez siostrę Augustynę, która następnie zaprowadziła ich do kaplicy gdzie odbyła się msza święta. Po mszy św zostali oprowadzani po całym ośrodku gdzie mieli szanse bliżej poznać codzienne życie domowników. Ostatnim punktem wyjazdu był “Bal Wszystkich Świętych”, w którym dziewczyny poznały i brały udział we wspólnej zabawie z chłopcami. Atmosfera była bardzo przyjazna, a dziewczyny szybko zaprzyjaźniły się z tym miejscem.

GALERIA

/K. Wleczyk/

 

Szkolenie EPAL

Uczniowie klasy III TL i III TLE (logistycy) uczestniczyli 23 października w dwu godzinnym szkoleniu z zakresu standardu palet EPAL. Szkolenie poprowadził pan Paweł Wojciechowski – pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju Polskiego Komitetu Narodowego EPAL. Każdy uczeń otrzyma imienny certyfikat wystawiony przez Polski Komitet Narodowy EPAL. Szkolenie bardzo zainteresowało uczniów. Okazuje się, że każdy ze spotkania wyniósł coś ważnego dla siebie. Oto tylko niektóre uczniowskie myśli na temat szkolenia:

  • Myślałem, że temat palet jest nudny. Pan Wojciechowski udowodnił, że jest inaczej. Prostym i zabawnym językiem przekazywał nam informacje o paletach. Szkoda, że spotkanie trwało tak krótko”
  • w ciekawy sposób bardzo wiele dowiedziałem się o paletach, ich rodzajach, wymiarach, budowie, fałszowaniu
  • Pan Wojciechowski mówił o paletach w taki sposób, że z przyjemnością się go słuchało.”
  • Pan z wielkim poczuciem humoru mówił o paletach
  • Pan Wojciechowski z entuzjazmem opowiadał o paletach, szczególnie podobało mi się to, jak opowiadał o sposobach rozwiązywania problemów w pracy. Po spotkaniu wiem, że najważniejsza w życiu i pracy jest pasja”
  • W pamięci utkwiła mi myśl: pracownikami nie należy kierować wyłącznie zza biurka, trzeba być blisko nich i posiadać szereg różnych umiejętności”
  • zapamiętam słowa: jeżeli chcecie zacząć przygodę z logistyką, warto zacząć ją od pracy w magazynie i piąć się w górę. Logistyk to osoba, która nie może bać się pobrudzić”
  • Pasja prowadzącego sprawiła, że teraz zupełnie inaczej patrzę palety i w sklepie również im poświęcam swoją uwagę”
  • nie miałam pojęcia, że tak często podrabia się palety, nie zdawałam sobie sprawy z tego, że palety odgrywają tak dużą rolę w funkcjonowaniu każdej firmy,

/A.Ibron, E.Kubiak/

 

JAK POWSTAWAŁ MURAL W KLASIE HISTORYCZNEJ …

Projekt: Jagoda Ferdynus
Wykonawcy: Jagoda Ferdynus,klasa 3TL
Karolina Andruszewska, klasa 2A
Maksymilian Samson, klasa 2TI

GALERIA

/A. Kamińska/

 

Projekt KUCHNIA DACHL

Dnia 31 października uczniowie grupy niemieckiej z klas 4TL oraz 4TG zrealizowali zadanie projektowe KUCHNIA DACHL. Uczniowie podzielili się na grupy, po omówieniu przepisów kuchni krajów niemieckojęzycznych zabrali się za gotowanie i pieczenie, aż w końcu przystąpiono do degustacji 🙂 Na talerzach zagościły niemieckie knedle z kiełbasą, austriacki strudel jabłkowy oraz szwajcarskie czekoladowe founde z owocami. Było pysznie!

GALERIA

/J. Wojciechowska-Kurka/

 

PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI……..

Dnia 29 października 2018 r. klasa 4 TSE wraz z nauczycielem historii, Agatą Kamińską oraz wieloletnim, emerytowanym już pracownikiem naszej szkoły Krzysztofem Szymańskim, udała się na średzki cmentarz, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Młodzież Hipolita zapaliła znicze na grobach dawnych dyrektorów naszej szkoły, nauczycieli i pracowników. Odwiedziła także kwaterę Powstańców Wielkopolskich oraz Polaków pomordowanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

Warsztaty z WSB

Kolejny raz uczniowie klas maturalnych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach realizowanych przez WSB. Studentki Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu w poniedziałek 22 października przeprowadziły w naszej szkole zajęcia na temat: Bloger, vloger, influencer – zawód czy hobby? Coraz większe znaczenie w życiu i w biznesie ma obecność w Internecie. Blogosfera to przestrzeń, do której wchodzą nie tylko pasjonaci, ale także eksperci i firmy. Śledzą trendy, dzielą się wiedzą i opiniami, z którymi liczą się ich czytelnicy. Po warsztacie uczniowie będą wiedzieć, kim jest bloger, vloger, influencer, po co współcześnie zakłada się blogi, jak to robić skutecznie oraz jak zrobić pierwszy krok do własnego bloga czy vloga. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tych zajęciach.

/J.Tomczyk-Wojciechowska/

 

WIELKA GALA KONCERTOWA 20-LECIA TOWARZYSTWA IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO

W związku z 20-tą rocznicą istnienia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i 150-tą rocznicą śmierci Hipolita Cegielskiego, została zorganizowana Wielka Gala Koncertowa, na którą zaproszona została społeczność naszej szkoły. Wspaniałego koncertu w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu wysłuchał Pan Dyrektor Marek Kostka wraz z nauczycielami Arletą Karbowiak i Agatą Kamińską oraz uczniami klasy 2THG Kingą Komisarek, Dawidem Radziejewskim i Filipem Walczakiem.
Podczas wieczoru wysłuchano m.in. : Wielki Polonez Es-dur op. 22 i „Życzenie” F. Chopina; Aria Lukrecji z opery „Beatrix Cenci”; Polonez K. Ogińskiego „ Pożegnanie Ojczyzny”; Walc z Serenady na smyczki op. 2 M. Karłowicza. Na zakończenie koncertu rozbrzmiała światowa premiera Hymnu 20-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego: Pieśń „ Labor Omnia Vincit”. Artyści, którzy przenieśli słuchaczy w świat muzyki to: Orkiestra Kameralna „ Poznańskie Smyczki” pod batutą Jacka Pawełczaka, Chór Męski Arion CK Zamek, studenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz zaproszeni goście. Galę Koncertową poprowadził Dominik Górny.

GALERIA

/A. Kamińska/

WYNIKI PRAWYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W HIPOLICIE

W dniu 17.10.2018 uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wzięli udział w prawyborach samorządowych, oddając głosy na kandydatów na Burmistrza Miasta Środa Wielkopolska. Oto wyniki:

Imię i nazwisko kandydata Ilość oddanych głosów na kandydata % ilość zdobytych głosów
(w przybliżeniu)
Wojciech Maciej Ziętkowski 374 65
Piotr Marek Mieloch 112 20
Mateusz Czaplicki 77 13
Głosy nieważne 10 2

GALERIA

/A. Kamińska/

 

Uczniowie z Hipolita na festynie: Stacja – Niepodległość

5 października br. , w ramach projektu: Wolność. Godność. Niepodległość, dziedziniec Średzkiego Ośrodka Kultury stał się areną patriotycznej manifestacji polskości, by w ten sposób chwalebnie podkreślony został jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Organizatorzy – społeczność CKZiU im. Hipolita Cegielskiego oraz Ośrodek Kultury im . Józefa Piłsudskiego – zaprosili na festyn : Droga do Niepodległej młodzież ze średzkich szkół.
Zaproszenie przyjęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych, Zespołu Szkół Akademickich, Szkoły Podstawowej nr2, Szkoły Podstawowej nr 3, harcerze z Hufca Środa Wielkopolska i wzięli udział w miejskiej grze terenowej o charakterze historycznym: Śladami Powstania Wielkopolskiego oraz w biegu: Dla Niepodległej.
Współpracę z organizatorami, w realizacji w/w zadań, podjęli: Komenda Powiatowa Policji w Środzie Wlkp., Biblioteka Publiczna Miejska im. R.W. Berwińskiego, Straż Miejska oraz Galeria Miejska.
Imprezę otworzył dyrektor CKZiU – pan M. Kostka, który podkreślił , że wzorem ojców Niepodległości- Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego, młodzież ze średzkich szkół kultywować winna tradycje narodowowyzwoleńcze i zaprosił do wspólnego świętowania radosnego Jubileuszu.
W samo południe rozbrzmiały dźwięki powstańczych pieśni, przeplatane słowem , w widowisku : Droga do Niepodległej. Blasku przedstawieniu przydał występ harcerzy z Hufca Środa Wielkopolska. Tuż po występie nastąpiło rozstrzygnięcie stopnia realizacji zadań w grze miejskiej. W sportowej rywalizacji I miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 3, II miejsce przypadło w udziale ZSR a III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr2.
W biegu dla Niepodległej wszyscy uczestnicy okazali się zwycięzcami, choć niekwestionowanymi liderami zostali Bartosz Włodarczak i Jakub Bartkowiak z 2 TEK.
Po tej duchowej uczcie przyszła pora na strawę dla ciała- uczniowie z Centrum serwowali grochówkę, wielowarzywną zupę-krem oraz przepyszne ciasteczka- dzieło rąk uczniów z Technikum Gastronomicznego.
To był udany dzień, w blasku biało-czerwonej.

GALERIA

/Organizatorzy/

 

WYKŁAD MARKA REZLERA I JAROSŁAWA ŁUCZAKA „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE I KOMPANIA ŚREDZKA. BARWA I BROŃ W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM”

10 października br. uczestniczyliśmy w ostatnim już wykładzie historycznym, zorganizowanym przez Impresariat Artystyczny art be or not to be. Prelegenci w ciekawy sposób zaznajomili zebranych słuchaczy z okolicznościami wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń średzkich. Dr Marek Rezler podkreślił m. inn. rolę księdza Mieczysława Meissnera i rodziny Milewskich w organizacji powstania w naszym mieście. Natomiast mgr Jarosław Łuczak zaprezentował słuchaczom barwę i broń powstańczą. Niespełna dwugodzinny wykład, przybliżył szczególnie młodym słuchaczom, dzieje naszego miasta w okresie kształtowania się niepodległego państwa polskiego oraz wkład mieszkańców Środy w wydarzenia powstańcze w stolicy Wielkopolski.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

WYKŁAD HANNY SĘK „ W NAZWACH ULIC HISTORIA ZAKLĘTA…… WIELKOPOLSCY SPOŁECZNICY”

Kolejny wykład w ramach projektu „ Murale polskiej niepodległości” już za nami. Tym razem, 4 października br. przeniosła nas w świat historii, wiceprezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego i dawna wicedyrektor „Hipolita” Hanna Sęk. Uczestnicy spotkania przenieśli się w czasy XIX- wiecznej Środy i Wielkopolski, zaznajamiając się z życiem i działalnością organiczników, którzy są patronami ulic w naszym mieście. Prelegentka w pasjonujący sposób, zaprezentowała dzieje Dezyderego Chłapowskiego, Karola Marcinkowskiego, Emilii Szczanieckiej, Maksymiliana Jackowskiego, Ewarysta Estkowskiego i Augustyna Szamarzewskiego.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

Dzień Chłopaka w 2 TL

Dziewczyny z klasy TL postanowiły uczcić święto kolegów z klasy i z okazji “Dnia Chłopaka” wybrać się całą klasą na pizzę. Integrowanie się klasy to nie jedyny z celów wspólnego wypadu. Podczas spotkania uczniowie wraz z wychowawcą omawiali plany wspólnej wycieczki, która zaplanowana została na wiosnę 2019 roku.

GALERIA

/J. Pohl/

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W CKZiU

Dnia 26 września 2018r. nauczyciele języków obcych z CKZiU zorganizowali obchody EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH w naszej szkole.
Z tej okazji uczniowie klas pierwszych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Niemiec, Rosji, Anglii i Francji rozwiązując quiz, a także posłuchać muzyki podczas dużej przerwy w wykonaniu wokalistów z tych państw.
Klasy starsze natomiast czytały literaturę w oryginale (w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim) oraz słuchały audiobooków w danym języku.
Na kolejnych zajęciach wykonane zostały projekty związane z przeczytanymi utworami. Klasa 3TI i 3 TLE zagłębiły się w utwory Szekspira czytając i słuchając fragmentów biografii tego pisarza, następnie wykonali projekty dlaczego warto czytać i dlaczego warto czytać w oryginale. Niektórzy natomiast wybrali przygotowanie projektu okładki wybranego przez siebie utworu Szekspira („Makbeta”, „Hamleta” czy „Romeo i Julię”). Natomiast kl. 4 TG zapoznała się z twórczością Lwa Tołstoja oraz jednym z jego największych utworów „Anną Kareniną”. Uczennice wykonały plakat przedstawiający bohaterów tej znanej na całym świecie powieści rosyjskiego pisarza. Uczniowie kl. 4 TI czytali „Forresta Gumpa”.

Taki dzień to szansa poszerzenia wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, a także promowanie różnorodności kulturowej. EDJ zachęca młodych i starszych do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy jak również stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

GALERIA

/L. Kasprzak, K.Napierała/

 

WYKŁAD PREZES BOŻENNY URBAŃSKIEJ „ Moje miasto. Fakty i historia nieznana”.

W miniony czwartek tj. 27 września 2018 r. odbył się wykład Bożenny Urbańskiej dotyczący historii Środy, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami historii. Spotkanie przygotowane zostało przez średzki Impresariat ART be, w ramach projektu „ Murale polskiej niepodległości”.
Licznie przybyli słuchacze, zostali zapoznani przez prezes Bożennę Urbańską z początkami Środy. W ujęciu chronologicznym ukazała ona, jak miasto zmieniało się począwszy od wieków średnich, przez czasy nowożytne, aż po współczesność. Wiele uwagi autorka wykładu poświęciła kwestii lokacji miasta w XIV wieku, wskazując jaki wpływ wydarzenie to, wywarło na dalsze losy Środy. Kolejnym punktem rozważań były sejmiki ziemskie, które odbywały się od 1496 r. w Kolegiacie, dla województw poznańskiego i kaliskiego, przyczyniając się do intensywnego rozwoju naszego miasta.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, że pierwszym kościołem w Środzie, był kościół pod wezwaniem św. Idziego, natomiast w okresie największego rozkwitu miasta było ich sześć. Kres świetności Środy przyniosły natomiast najazdy szwedzkie w 1655 i 1703 r., które doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Ze 161 domów, po potopie szwedzkim zostało tylko 51.
Odwołując się do historii XIX i XX wieku, Bożenna Urbańska przedstawiła mieszkańców miasta według wyznania; obok dominujących w Środzie katolików mieszkali protestanci, Żydzi, prawosławni i grekokatolicy. Zapoznała także słuchaczy z danymi statystycznymi dotyczącymi liczby domów od roku 1600 (161 domów), aż po rok 1939 (699 domów). Przybyli na wykład goście mogli obejrzeć film, który przedstawił dzieje Środy i zmiany jakie w niej zachodziły na przestrzeni wieków.
Na zakończenie spotkania można było wykazać się wiedzą o naszym mieście. Zadaniem dla zebranych było usytuowanie: Budziaków, Wielandowa, Kipy, Abisynii 1 i 2, Korboli i wielu innych. Spotkanie uzmysłowiło młodym ludziom, jak wiele ciekawych rzeczy, mogą jeszcze dowiedzieć się na temat miasta, w którym żyją, a wykład okazał się świetną lekcją historii regionalnej.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

OBCHODY ROCZNICY WYDARZEŃ 17.09.1939 R.

17 września 1939 r. na tzw. łąkach kijewskich pod Środą rozstrzelano 21 mieszkańców naszego miasta i innych miejscowości Wielkopolski.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń 17 września 2018 r. zorganizowana została przez Średzkie Bractwo Kurkowe uroczystość , w której licznie wzięli udział również uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. wraz z nauczycielami.
Obchody 79 rocznicy rozstrzelania Obywateli Ziemi Średzkiej przez niemieckiego okupanta rozpoczęły się o godzinie 19.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem w Kijewie i przy Cukrowni, po czym nastąpił przemarsz wszystkich uczestników na Stary Rynek, gdzie odczytany został przez prowadzącego uroczystości Zbigniewa Strugarka Apel Poległych, po czym zostały złożone przez delegacje wiązanki kwiatów pod tablicą straceń przy gmachu Sądu.
Wydarzeniem wieńczącym uroczystości było ślubowanie uczniów klasy pierwszej uczęszczających na zajęcia z zakresu wiedzy policyjnej.
Uczestnictwo młodzieży i pocztu sztandarowego naszej szkoły w tych uroczystościach, było wyrazem hołdu oddanego zamordowanym Polakom i dobrą lekcją historii odwołującą się do okresu II wojny światowej.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

WYKŁAD MARKA REZLERA O DRODZE POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI

13 września 2018 r. młodzież naszej szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami historii, wzięła udział w pasjonującym wykładzie dr Marka Rezlera „ Polska niepodległość. Wysiłek narodu czy…. szczęśliwy przypadek?”.
Spotkanie z historykiem odbyło się w Restauracji Wiedeńska a zorganizowane zostało przez Impresariat Artystyczny art be or not to be, w ramach projektu sfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ Niepodległa”.
Uczestnicy wykładu zostali zapoznani zarówno z okolicznościami odzyskania niepodległości, jak też z drogą, która do tego wydarzenia doprowadziła. Wiele uwagi Marek Rezler poświęcił różnicom w podejściu do kwestii niepodległości w poszczególnych zaborach, ukazując konspirację i spiski w zaborze rosyjskim, pracę organiczną w zaborze pruskim i lojalizm konserwatystów galicyjskich. Uświadomił słuchaczom, jakim ciężarem dla odradzającej się Polski była spuścizna pozaborowa. Snując rozważania o niepodległym państwie polskim nie zapomniał o jego bohaterach dzięki, którym wolność stała się faktem. J. Piłsudski, R. Dmowski, W. Witos, I. J. Paderewski, I. Daszyński….. Co ważne, Marek Rezler historię ojczystą ukazał młodym ludziom na tle wydarzeń europejskich i światowych, podkreślając, że każdy naród ma prawo do tożsamości i własnego bytu państwowego. Wykład , w którym uczestniczyli uczniowie Hipolita to wspaniała lekcja patriotyzmu i szacunku wobec innych.
Swoje rozważania historyk zawarł w publikacji „ Polska niepodległość 1918”. Wydawnictwo Poznańskie. Poznań 2018. Zapraszamy do lektury.

GALERIA

/A. Kamińska/

 

ZOSTAŃ HONOROWYM KRWIODAWCĄ

PODZIEL SIĘ SOBĄ 26 września 2018 (środa) w godzinach 8:30 – 13:00 – ZOSTAŃ HONOROWYM KRWIODAWCĄ

W środę 26 września dzięki pomocy p. Bogusławy Deiksler Prezes średzkiego PCK do naszej szkoły ponownie zawita Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Tego dnia każdy pełnoletni uczeń będzie mógł podzielić się sobą i podarować potrzebującym najcenniejszy dar życia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY <3

Wszystkich chętnych pełnoletnich uczniów prosimy o kontakt.

Informacje o tym jak zostać krwiodawcą znajdziecie na stronie RCKiK w Poznaniu:

https://www.rckik.poznan.pl/zostan-dawca

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

https://www.rckik.poznan.pl/mity-i-pytania

/S.Kawicki / E.Kubiak/

 

Salon Maturzystów 2018

Tegoroczni maturzyści 10 września br. wzięli udział w Salonie Maturzystów 2018 organizowanym przez Perspektywy. Uczestniczyli w spotkaniach, na których wysłuchali ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat Matury 2019. Ponadto zapoznali się z ofertą szkół wyższych i zasadami rekrutacji. Maturzyści do końca września muszą złożyć deklaracje maturalne, dlatego poznanie wymagań rekrutacyjnych wyższych uczelni na pewno pomoże im w wyborze kierunku studiów.

GALERIA

/B. Kuropka/