“W drodze do Niepodległości” – przedstawienie z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

14 listopada w średzkim Ośrodku Kultury uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami przygotowali montaż słowno-muzyczny „W drodze do Niepodległości”. W 40 minutowym przedstawieniu udało się przedstawić dzieje Rzeczpospolitej od XVII wieku i czasów szlachty sarmackiej, przez czas rozbiorów aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
W przedstawieniu wzięło udział 35 osób z różnych klas. Nie zabrakło aktorów w strojach szlacheckich, żołnierzy i ich ukochanych, Józefa Wybickiego, Kosyniera, a także harcerzy i harcerek oraz wieszcza narodowego. Przede wszystkim nie należy jednak zapomnieć o Polsce i zaborcach, którzy przy 9 symfonii Beethovena odegrali zapadającą w pamięć scenę upadku a następnie „podniesienia” się Rzeczypospolitej. Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałym zakończeniu przedstawienia fragmentami Nocturne Op.9 No. 2 i Waltz a – moll w wykonaniu Filipa Walczaka.
Wszystkim uczniom, którzy mieli swój udział w przedstawieniu należą się ogromne podziękowania, gdyż ich zaangażowanie i emocje sprawiły, że publiczność biła brawa na stojąco. Podziękowania należą się również Adamowi Witkowskiemu za techniczne przygotowanie przedstawienia a Maksymilianowi Samsonowi za fotograficzną relację z wydarzenia.
Przedstawienie powstało również dzięki zaangażowaniu wielu osób. Dziękujemy p. Sebastianowi Kawickiemu za przygotowanie scenografii, p. Leszkowi Bałuchowi za jej przewiezienie, p. Monice Pawlickiej za wypożyczenie strojów dla harcerek, p. Markowi Idaszkowi za wypożyczenie munduru żołnierza. Specjalne podziękowania należą się pracownikom Ośrodka Kultury w Krzykosach za udostępnienie strojów ludowych oraz średzkiemu Ośrodkowi Kultury za użyczenie sali i nagłośnienia.

GALERIA

/J. Pohl, B. Kuropka/