Z wizytą w Szreniawie

O tym, że muzeum w Szreniawie skrywa wiele tajemnic przekonali się 27 listopada 2018 r. uczniowie klas 2C i 2TEL. Jednak mimo wspólnego wyjazdu ze szkoły każda z klas uczestniczyła w różnych zajęciach.

Uczniowie klasy 2C wraz z opiekunkami przyglądali się pracy konserwatora muzealnego, który tak jak oni musi znać się na mechanice, aby odpowiednio zadbać o zgromadzone w tej części muzeum eksponaty. Wśród maszyn i urządzeń najróżniejszego typu największe zainteresowanie wzbudziły nietypowe jak na Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego eksponaty: karoce i powozy czy śmigłowce i samoloty.

Klasa 2TEL uczestniczyła natomiast w warsztatach „Serce i dusza rodziny” , w czasie których uczniowie przyswoili wiadomości na temat życia tradycyjnej wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej z uwzględnieniem szczególnej roli matki – pani domu i gospodyni dworu. Opowieść o codziennych obowiązkach związanych z wychowywaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa została zaprezentowana w trakcie zwiedzania dworu państwa Glabiszów i zgromadzonych tam pamiątek. Na zakończenie warsztatów, podzieleni na grupy uczniowie, odpowiadali na pytania dotyczące przeczytanych tekstów z oryginalnych ówczesnych poradników dla pań. Dzięki temu dowiedzieli się choćby tego, czym jest „cukier z głowy”.

Zadowolone, pełne nowych wrażeń klasy wraz z opiekunkami bezpiecznie wróciły do szkoły.

GALERIA

/E. Karaśkiewicz/