Uczniowie z CKZiU gospodarzami IV Powiatowego Międzyszkolnego Dnia Wolontariusza

Wszyscy jesteśmy motylami z jednym skrzydłem, możemy fruwać tylko wtedy, gdy obejmuje nas drugi człowiek – słowa te padły podczas spotkania wolontariuszy ze szkół powiatu średzkiego (LO ze Środy Wlkp ,SP2 z Oddziałami Integracyjnymi ze Środy Wlkp., SP3 ze Środy Wlkp., Szkoły Podstawowej z Zaniemyśla, Zespołu Szkół z Sulęcinka, Szkoły Podstawowej ze Słupi Wielkiej oraz Szkoły Podstawowej ze Starkówca Piątkowskiego), które odpowiedziały na apel wolontariuszy z CKZiU i wzięły udział w obchodach IV Powiatowego, Międzyszkolnego Dnia Wolontariusza, który w tym roku, przebiegał pod hasłem, Tanatos i Eros, czyli życie w hospicjum.
Zaproszeni goście: vice-starosta Powiatu Średzkiego – p. Zabłocka-Wiśniewska, burmistrz miasta Środa Wlkp – p. P. Mieloch, dyrektor PCPR – p. B. Staszak, dyrektor OPS – p. D. Wieczorek, p. J. Wojciechowski oraz ksiądz W. Lisek rozważali różne aspekty ludzkiego życia, którego cieniem jest śmierć. W zamyśle organizatorów było stworzenie sytuacji do dyskusji na temat roli wolontariuszy w hospicjach, w sferze prospołecznej.
U. Krzyżańska oraz M. Kokociński – wolontariusze z Hospicjum Palium mówili o roli wolontariuszy w opiece paliatywnej. W prelekcji wykorzystali film instruktażowy mówiący o różnych aspektach pracy w tymże hospicjum.
O potrzebie kontynuowania dzieła budowy hospicjum mówiła także B. Król ze Stowarzyszenia Hospicjum im. P. Króla.
Konferencji poświęconej istocie hospicjum na pewnym etapie życia człowieka towarzyszyła zbiórka darów dla Hospicjum Palium ( Osiedle Rusa w Poznaniu), w którą zaangażowały się następujące szkoły : organizator spotkania – CKZiU, Zespoł Szkół z Sulęcinka, Szkoła Podstawowa z Zaniemyśla oraz Szkoła Podstawowa nr3.
Dopełnieniem spotkania był program słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów z CKZiU, inspirowany przemyśleniami ks. J. Kaczkowskiego.

                                                     

/B. Gierczyńska-Wasłowicz, A. Karbowiak, L. Kasprzak, K. Napierała/