Podróż po Walii z Hipolitem!

Dnia 4 marca 2020 r. odbyło się kolejne święto kultury kraju anglojęzycznego –  Dzień Walijski. Uczestniczyło w nim łącznie 22 uczniów naszej szkoły oraz 4 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich. Jak co roku dzień ten obfitował w cały szereg atrakcji. I tak w kolejności odbyły się:

  1. Prezentacja o Walii z licznymi ciekawostkami o tym  miejscu przeprowadzona przez panią Lidię Kasprzak.
  2. Sentymentalna podróż po Walii opowiedziana przez pana Romana Szkudlarka, a oparta na własnych doświadczeniach.
  3. Oglądanie filmu dokumentalnego ‘Diana – the last Princess of Wales’ (Diana – ostatnia księżna Walii).
  4. Gra KAHOOT! oparta o obejrzany film.
  5. Konkurs literacki ‘Welsh Literature Competition’ zawierający zadania na tłumaczenie fragmentu wiersza Dylana Thomasa oraz zadania wielokrotnego wyboru do fragmentu powieści Owena Sheers’a.
  6. Wysłuchanie piosenki walijskiej piosenkarki Donny Lewis ‘I love you always forever’  i obejrzenie video clipu i odpowiedź na 3 pytania bazujące na słowach piosenki.
  7. Krótkie przedstawienie teatralne pod kierunkiem pani Anny Leporowskiej.
  8. Ogłoszenie wyników konkursu literackiego.

Uczniowie z ogromną uwagą wysłuchali i obejrzeli prezentacje – była to szansa na odbycie niesamowitej wycieczki do Walii bez konieczności ruszania się z miejsca: opowieści o pięknych miastach, zwyczajach Walijczyków, niesamowitych budowlach, uroczych ławeczkach z nazwiskami, oswojonych łabędziach i motylach siadających na rękach, pozostaną na długo w pamięci.

Film o księżnej Dianie nakręcony przez BBC był wzruszającym dokumentem o jej życiu i działalności. Królowa ludzkich serc stała się uczniom jakby bliższa. Gra KAHOOT! następująca po filmie sprawdzała znajomość faktów z życia Diany. Trzech uczniów z naszej szkoły wykazało się ogromną wiedzą na ten temat i zdobyło drobne upominki.

Konkurs literacki wymagał jeszcze większej koncentracji: uczniowie zmagali się z niełatwymi tekstami, ale wyniki były wyśmienite. I tak:

I miejsce zdobył Mikołaj Tunkiewicz z kl. 1Tc

II miejsce zdobyli ex aequo: Dominik Bartkowski z kl. 2TLb oraz Jakub Pałasz z kl. IV TI

III miejsce zdobyli również ex aequo: Jakub Jankowski z kl. 1Tc oraz Krzysztof Mańczak z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Norbert Kosmowski z kl. 1TI, Marcel Mieloszyński z kl. IV TI oraz Marcin Grześkowiak z kl. 4TI.

Laureatom bardzo serdecznie gratulujemy!

Na koniec imprezy odbyło się przedstawienie w wykonaniu trzech uczniów klasy 2TEa, dzięki któremu mogliśmy się ponownie udać na wycieczkę po Walii. Ile atrakcji!

Podczas całego dnia dało się odczuć atmosferę podróży w miejsca jeszcze nie do końca nam znane, poznawania tajemnic rodziny królewskiej oraz rozbudzania zainteresowania literaturą w języku obcym. Wiele się działo, a my już zapraszamy na kolejne dni kultury krajów anglojęzycznych w następnych latach!

  • All

/Dorota Kuźniewska, Lidia Kasprzak, Anna Leporowska/