OBCHODY ROCZNICY WYDARZEŃ 17.09.1939 R.

17 września 1939 r. na Łąkach Kijewskich pod Środą   rozstrzelano 21 mieszkańców naszego miasta i innych miejscowości  Wielkopolski. Tego samego dnia bez wypowiedzenia paktu o nieagresji granice Polski przekroczyły wojska ZSRR zajmując wschodnie tereny II RP.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń  młodzież Hipolita udała się do miejsc, które przywołują pamięć bolesnych doświadczeń Polski i Polaków w 1939 r. Uczniowie wraz z nauczycielami złożyli  kwiaty i zapalili  znicze pod tablicą straceń  na Starym Rynku oraz tablicą katyńską znajdującą się na dziedzińcu Kolegiaty.

Pamięć o tych wydarzeniach jest wyrazem hołdu oddanego  zamordowanym Polakom przez młodzież naszej szkoły i dobrą lekcją historii odwołującą się do okresu II wojny światowej.

/Agata Kamińska, Arkadiusz Kąsowski, Karolina Napierała/

  • All