Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Działajmy razem!

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce już po raz 19. W tym roku obchodzimy go od 7 lutego do końca marca br. W ramach obchodów DBI w CKZiU, w dniu 15 lutego br. uczniowie klas 1Ta, 1Tc, 1Tb i 1Td wzięli udział w spotkaniu z sierż. sztab. Ewą Grudzińską z KPP w Środzie Wielkopolskiej.

Młodzież miała możliwość usłyszeć w jaki sposób oszuści wyłudzają dane do kont bankowych i aplikacji mobilnych (np. WhatsApp, olx). Poruszono tematykę niebezpiecznych linków i sms, fałszywych stron bankowych i wiadomości e-mail od rzekomych kurierów, dostawców usług. Za każdym razem chodziło o kradzież danych lub pieniędzy, a nierzadko również instalację złośliwego oprogramowania.

Pani sierżant zwróciła uwagę na fakt, że cyberprzestępcy swoje działania skoncentrowali także na portalach społecznościowych, tworząc fałszywe strony logowania i rozsyłając do nich linki, podając się za ich twórców. W ten sposób użytkownik, logując się na fałszywą stronę, umożliwia cyberprzestępcom włamanie się na konto. Przebywając na portalach społecznościowych należy szczególną uwagę zwrócić na to, jakie informacje zgadzamy się udostępniać i jaką tematykę wpisów stosujemy na portalach społecznościowych.

Na koniec młodzież otrzymała krótkie wskazówki jak wystrzegać się zagrożeń w sieci i bezpiecznie korzystać z sieci i serwisów społecznościowych.